לאחרונה, נכנס חוק מקצועות פרא-רפואי לתוקף. המשמעות העיקרית לחוק זה היא שעל מנת שתוכל להיקרא פיזיותרפיסט עליך לקבל אישור ממשרד הבריאות וזאת לאחר הוכחה שסיימת לימודיך באחת מהאוניברסיטאות המאושרות והמוכרות ועברת את בחינת ההסמכה בהצלחה. כלומר, הדבר הראשון שעליכם לעשות בעת שאתם מחפשים פיזיותרפיסט הוא לבדוק את הכשרתו ולבקש רשיון משרד הבריאות (כדאי גם לראות את תעודת הסיום שלו מהאוניברסיטה). הדבר יבטיח שמי שמטפל בכם הוא מטפל כחוק.

למעשה, כיום ישנן שתי אפשרויות של טיפול פיזיותרפיה:

  • במסגרות ציבוריות כמו מכוני פיזיותרפיה ש קופות החולים או כאלו שעובדים איתן, בתי חולים, מכונים להתפתחות הילד.
  • במסגרות פרטיות.

לא משנה מה המסגרת בה אתם מבקשים להיות מטופלים, כדאי לקרוא את הכתבה על מנת להחליט בצורה הטובה ביותר האם הפיזיותרפיסט (כמובן שגם פיזיותרפיסטית לצורך העניין) הוא מספיק טוב.

פיזיותרפיה מטפלת במגוון רב של בעיות:

  • בעיות אורטופדיות כמו כאבי גב, כאבי ברכיים, כאבי כתף וכו'.
  • טיפול בבית החולים הכולל הדרכת מטופל לפני ולאחר הניתוח, טיפול נשימתי לאחר ניתוחים ובאופן קבוע.
  • טיפול לסחרחורות.
  • התפתחות הילד הכוללת אבחונים ועד טיפולים.
  • טיפול בפגיעות נוירולוגיות כמו לאחר שבץ או מחלות נוירולוגיות אחרות.
  • טיפול בפגיעות ספורט.
  • שיקום בבתי החולים למשל לאחר תאונות דרכים וכו'.
  • טיפול במפרקי הפה והלסת.

איך נדע במה הפיזיותרפיסט מתמחה?

נכון להיום, אין התמחויות בפיזיותרפיה. המשמעות היא שלמעשה כל פיזיותרפיסט יכול לעסוק בכל תחום בפיזיותרפיה שתואר. על מנת להחליט האם הפיזיותרפיסט יכול לפתור את הבעיה שבגללה אתם פונים אליו יש לבקש תעודות של קורסים ספציפיים שהפיזיותרפיסט עשה. בנוסף כדאי לשאול מהו הניסיון התעסוקתי שלו. אל תתביישו לבקש טלפונים של מטופלים שעברו טיפול אצל הפיזיותרפיסט.

תיאום ציפיות:

רוב המטפלים יגידו לכם שהדבר החשוב ביותר לפני שנכנסים לטיפול פיזיותרפיה (למעשה לכל טיפול) הוא תאום ציפיות בינכם ובין המטפל. מה אתם מעוניינים להשיג ומהי מטרתכם חייבים להיות מתואמים במאת האחוזים למה שהמטפל מתכוון או מה שהמטפל חושב שאתם מסוגלים להגיע אליו. לעתים, הציפיות של המטופל אינן תואמות את הציפיות של המטפל ולכן עוד לפני שאתם מתחילים את טיפול עליכם להיות בטוחים ולדעת מהו הדבר החשוב לכם ביותר להשיג.

בכתבה הבאה הבאנו את הדברים החשובים לפני שמתחילים בטיפול פיזיותרפיה וכיצד לבחור בצורה הטובה והבטוחה ביותר את המטפל המתאים. הדבר החשוב ביותר הוא לא לבחור את המטפל שיעזור לכם ביותר אלא הרבה יותר חשוב הוא להימנע מטיפול שיזיק לכם על ידי מטפל לא מוסמך.

האתר "פיזי" הוקם על ידי ליאור בן אלטא- פיזיותרפיסט בעל תואר ראשון מאוניברסיטת בן גוריון שבנגב. האתר הוקם למטרה אחת ואחת בלבד והיא לספק מידע פשוט וישיר למטופלים ולאנשים המתעניינים בפיזיותרפיה בפרט ובבריאות הגוף בכלל. ליאור הוא מדריך חדר כושר ומדריך פילאטיס בנוסף להכשרתו כפיזיותרפיסט.

השארת תגובה