כחלק מהטיפול הפיזיותרפי ישנם כמה אמצעים נפוצים שמשמשים את הפיזיותרפיסט מאמר זה יסקור את המכשירים הנפוציםשתוכלו לראות במכון הפיזיותרפיה.
במאמר הנ"ל. תובא סקירה של האמצעים הנפוצים במכון פיזיותרפיה. האמצעים רובם ככולם נועדו לשקם את המטופל ולהביא את המטופל לרמת תפקוד טובה מהר ככל האפשר. כל אמצעי יש לו מטרה אחרת. אם זה הורדת כאב, הורדת תהליך דלקתי ועד לאמצעים שנועדו לחיזוק ולשיקום שרירי. לא בכל מכון פיזיותרפיה יש את כל האמצעים שכתובים במאמר אך רוב האמצעים שמובאים כאן נמצאים ברוב מכוני הפיזיותרפיה. הרבה פעמים ישנם מספר אמצעים שמפיקים את אותה המטרה ולכן כאן הפיזיותרפיסט מחליט מה האמצעי הכי טיוב בהתאם למצב המטופל וכמובן בהתאם לאמצעי שיש לו בנמצא במכון הפיזיותרפיה. תמיד חשוב וכדאי לשאול את הפיזיותרפיסט מדוע הוא משתמש במכשיר או באמצעי שהוא משתמש בו ומה מטרת השימוש. ברגע שיודעים מדוע למשל "מחשמלים" אותנו, אז יותר קל להבין את ההגיון מאחורי הטיפול. כמעט תמיד הטיפול לא יסתיים לאחר שהשתמשו במכשיר אחד. השימוש במכשירים הוא תמיד אחד מהאמצעים ולא האמצעי היחידי בפיזיותרפיה. במידה וזהו הטיפול היחידי, דירשו לדעת מדוע אין עוד טיפול נוסף בפיזיותרפיה שאתם מקבלים בניוסף למכשירים.

 • US אולטרא סאונד:  אולטראסאונד

רובנו מכירים את מכשיר ה US כמכשיר הדמיה. מכשיר ה US מפיק גלי קול, כאשר ב US הדמיתי, גלי הקול מוחזרים, מעובדים ומוצגים על מסך. ב US טיפולי (שבו אנו משתמשים בפיזיותרפיה) גלי הקול חודרים ובתוך הרקמה ממירים את אנרגיית הקול לאנרגיית חום ובכך יוצרים חימום עמוק.

 • חשמל:    elec

לא, החשמל לא נועד להתעלל במטופלים 🙂 מטרתו העיקרית של החשמל היא הורדת כאב ע"י מנגנונים נוירולוגים. יש מספר סברות שחשמל משפר זרימת דם ומוריד נפיחות. שימוש נוסף של החשמל הוא גירוי שרירי ע"י הזרם החשמלי.

 • פרפין:           פראפין

פרפין היא שעווה רפואית מומסת, שנועדת בעיקר לחימום שטחי. הפרפין נועד בעיקר להורדת כאב וריכוך שטחי של העור. השימוש העיקרי הוא למפרקי היד, המרפק וכף הרגל.

 • Hot pack:  כרית חמה

כרית חמה שמיועדת לחימום שטחי על מפרקים ואזורים כאובים. הכרית גורמת להזרמת דם לאזור, להורדת כאב, הורדת ספאזם שרירי (כיווץ שרירי חזק) לסירקולציה וכו'. משומשת בעיקר למקרים כרוניים כמו כאב גב תחתון.

 • Cold pack:  כרית קרה

כרית קרה שמיועדת להורדת כאב, הורדת נפיחות וכו'. מיועדת בעיקר למקרים אקוטיים.

 • גלים קצרים: גלים קצרים

מכשיר אשר משדר גלי רדיו בתדירות מסוימת שגורמים לחימום עמוק. בשימוש בעיקר למפרקים עמוק וגדולים לדוגמא, הברך.

 • לייזר:          לייזר

מכשיר שמפיק גלי אור אשר חודרים לרקמה הפגועה וגורמים לתהליכי ריפוי ובנייה של התאים שנפגעו.

 • אמבטית מערבולת:    אמבטיית מערבולת

אמבטיה שבתוכה ניתן לשים מפרקים כמו כף היד וקרסול. מתאימה בעיקר להורדת נפיחות, זירוז זרימת דם, הורדת כאב. לרוב, השימוש ייעשה לאחר נקעים, שברים, כאבי מפרקים וכו'. מיטת

 • מתיחה:       

מיטה שמיועדת למתיחה של גב תחתון או צוואר.

 • Taping:      טייפינג

טייפינג הוא מעיין חבישה באמצעות פלסטרים חזקים. בד"כ הטייפינג מיועד לשימוש ע"י הפיזיותרפיסט על מנת להוריד עומס מגיד מסוים או ליצור גירוי של שריר מסוים וכו'.
את הטייפינג שמים בצורות מיוחדות ולכן רק פיזיותרפיסט שמתמצא בטייפינג יוכל לשים.

 • פיתה בול:     כרית פיתה

כרית מלאה באוויר שמיועדת בעיקר ליצירת חוסר שיווי משקל. ניתן להשתמש במגוון תרגילים ע"י כרית הפיתה לפתולוגיות כמו כאבי גב, נקעים, בעיות צוואר וכו'.

 • פטרייה:         פטריה שיווי משקל

גם הפטרייה מיועדת לשימוש דומה של כרית הפיתה. השונה בפטרייה הוא שחוסר שיווי המשקל שנוצר הוא שונה מכרית הפיתה.

האתר "פיזי" הוקם על ידי ליאור בן אלטא- פיזיותרפיסט בעל תואר ראשון מאוניברסיטת בן גוריון שבנגב. האתר הוקם למטרה אחת ואחת בלבד והיא לספק מידע פשוט וישיר למטופלים ולאנשים המתעניינים בפיזיותרפיה בפרט ובבריאות הגוף בכלל. ליאור הוא מדריך חדר כושר ומדריך פילאטיס בנוסף להכשרתו כפיזיותרפיסט.

השארת תגובה