אנקילוזיס ספונדליטיס היא מחלה שגורמת לדלקות חוזרות ונשנות כרוניות שממוקמות במפרקי החוליות וגורמות לכאבי גב. למרות שמיקום הכאב הוא בד"כ כאבי גב, ייתכן גם כאבים במקומות נוספים בגוף. אנקילוזיס ספונדליטיס שכיחה יותר בקרב גברים ומרחשת בכל טווח הגילאים. היא שכיחה יותר בעשורים השני והשלישי. המאפיין את המחלה הוא
שהיא אינה רציפה. המשמעות היא שישנן תקופות ללא כאב וישנן תקופות של החמרה.
סימנים וסימפטומים אנקילוזיס ספונדליטיס:
הסימנים של אנקילוזיס הם סימנים של דלקת. כאמור, דלקת גורמת לכאבים באזור מפרקי החוליות ולכן כאבי גב מופיעים ללא סיבה מיוחדת. הכאבים יכולים להתרכז באזור הגב התחתון ו/או גב עליון ו/או צוואר. במידה והמחלה אינה מטופלת, ככל שהזמן עובר, הכאבים מתגברים. בנוסף לכאבים, ישנה נוקשות באזור מפרקי החוליות ונוקשות בוקר אופיינית מאוד למחלה. בשלבים המאוחרים של המחלה, הדלקת עוברת אך המחלה עוברת לשלב השני שהוא שלב ההסתיידות. בשלב זה, כל הרצועות והגידים שעוטפים את מפרקי חוליות עמוד השדרה מסתיידים, כלומר, הופכים לנוקשים וממש ממירים את עצמם לרקמה של עצם. בשלב זה, עמוד השדרה מאבד כל תנועתיות ושלב זה הוא בלתי הפיך. השינוי משפיע לא רק באופן של גרימת כאבי גב וכאבים נוספים, אלא גם יכול להגביל את תנועתיות כלוב בית צלעות ולהשפיע על נפח הנשימה ובמקרים חמורים יכול לגרום לקוצר נשימה.
אזורים אחרים יכולים להיות מושפעים גם הם. ישנם חולים שסובלים מדלקת בגיד אכילס או למשל דלקת במשטח כף הרגל.
כיצד מאבחנים אנקילוזיס ספונדליטיס:
מאבחנים את המחלה על ידי ראיון ובדיקה של המטופל. בשלבים הראשונים של המחלה, ייראו סימנים של דלקת. המטופל יסבול מכאבי גב בלילות ובמנוחה ובשלבים מאוחרים, הכאבים ייתכן וירדו אך תהיה הגבלה משמעותית בתנועת עמוד השדרה (אבל לא תמיד רק בעמוד השדרה). ניתן לאבחן על ידי צילום רנטגן ולראות בבירור את שלב ההסתיידות. בשלב זה, הרבה פעמים ישנו קושי באבחון מדויק משום ששלב הדלקת יכול להתרחש במשך שנים וגם ע"י צילום רנטגן לא ניתן לאבחן את המחלה. ישנן בדיקות דם ובדיקות אחרות שלפעמים אפשר דרכן לנסות ולאבחן את המחלה לפני שלב ההסתיידויות.
טיפול אנקילוזיס ספונדליטיס:
הטיפול בד"כ יתמקד בהורדת התהליך הדלקתי ע"י הרופא. בנוסף, פיזיותרפיה שתכלול הורדת כאב ע"י האמצעים שיש בפיזיותרפיה חיזוק והארכת שרירים מתאימים וכו'. מטרת הפיזיותרפיה היא לנסות לשפר את תפקוד השרירים, שיפור תנועתיות עמוד השדרה והורדת כאב. ככל שמאבחנים ומטפלים ע"י פיזיותרפיה בשלבים מוקדמים של המחלה, תוצאות הטיפול טובות יותר. כדאי לעסוק בפעילות גופנית שאינה גורמת לזעזועים כמו, שחייה או אופניים. ישנם מחקרים שגם מציינים שעישון משפיע על כאבי גב באופן כללי ובאופן ספציפי על אנקילוזיס ספונדליטיס.

האתר "פיזי" הוקם על ידי ליאור בן אלטא- פיזיותרפיסט בעל תואר ראשון מאוניברסיטת בן גוריון שבנגב. האתר הוקם למטרה אחת ואחת בלבד והיא לספק מידע פשוט וישיר למטופלים ולאנשים המתעניינים בפיזיותרפיה בפרט ובבריאות הגוף בכלל. ליאור הוא מדריך חדר כושר ומדריך פילאטיס בנוסף להכשרתו כפיזיותרפיסט.

השארת תגובה