כל מי שעומד בפני החלפת ברך עומד בפני הדילמה שמה ניתן לעשות עוד. במאמר הבא ננסה לתת מספר אפשרויות שניתן לנסות לפני כן. כל האמור מטה אינו תחליף לייעוץ אצל הרופא המטפל ולכן חשוב מאוד לחלוק את ההתלבטות שלכם עמו.

טיפול תרופתי:

 • הזרקת סטרואידים למפרק הברך:
  הזרקות אלו נועדו להתמודד עם הנפיחות והדלקת בתוך המפרק. הזריקה מוחדרת בד"כ לתוך המרווח הבין מפרקי של הברך. את הזריקות עושה רק רופא מומחה ואלו זריקות החייבות במרשם רופא.
 • תרופות אנטי דלקתיות:
  מדובר על תרופות שחייבות מרשם רופא. מטרת התרופות היא הורדת כאב והתמודדות עם התהליך הדלקתי בד"כ מעורב בכאבי ברכיים.
 • הזרקת נוזל סינוביאלי או חומר המדמה את החומר הבין מפרקי. מדובר על סדרה של הזרקות אשר מוזרקות בדרך כלל בהפרש של שבוע בין אחת לשנייה. יש לציין שזריקות אלו שנויות במחלוקת לגבי יעילותן לכאבי ברכיים.

תוספי תזונה:

 • תוספי תזונה שמכילים גלוקוזאמין וכונדרואטין:
  מדובר על תוספי תזונה שאמורים לשפר את הזנת החומר הסחוסי שבמפרק הברך. מחקרים רבים תומכים בתוספים אלו ומנגד ישנם גם מחקרים שטוענים שלתוספי תזונה אלו אין השפעה על הסחוס המיפרקי. ישנם מטופלים שיכולים להישבע שתוספי תזונה אלו הצילו אותם מהחלפת מפרק הברך אך הספרות עדיין שנויה במחלוקת לגבי יעילותם.

 טיפול שמרני:

 • פיזיותרפיה:
  בפיזיותרפיה ינסו להשתמש באמצעים שנועדו להורדת כאב. טיפול אלקטרותרפי, חימום המפרק בדרכים שונות, עיסוי וכו'. בנוסף, ינסו לחזק את שרירי הגפה ולשפר תנועתיות של המפרק.
 • הורדת משקל:
  ישנם מחקרים שמראים שאנשים שמנים נוטים יותר לסבול משחיקה של מפרק הברך. לכן, ירידה במשקל תמיד תהיה טובה גם אם בסופו של דבר תאלצו לעבור ניתוח החלפת מפרק הברך.
 • פעילות גופנית מתאימה:
  שחייה ורכיבה על אופניים מומלצות בתור פעילויות גופניות מותאמות. עם זאת, אם הליכה משפיעה לטובה, אין שום מניעה ממלכת בצורה מבוקרת בצורה בטוחה. הדבר אף יחזק אתכם, ישפר יכולות אירוביות ויעזור לכם בירידה במשקל במידה ואתם צריכים.
 • אמצעים לעזרה בהליכה:
  אף שמדובר על מהלך שמרבית האנשים יחשיבו כדרמטי, מקל או אמצעי עזר להליכה שמטרתם היא להוריד את העומס מהמפרק הכאוב יכולים להיות פתרון לא רע בכלל. כמובן שמדובר על פתרון שאינו משפיע על הבעיה עצמה אלא על הסימפטומים שנובעים ממנה ולכן זהו פתרון זמני בלבד.

לסיכום, לפני שנגשים לניתוח להחלפת מפרק הברך, חשוב לנסות ולמקסם את שאר הטיפולים. במידה ושם דבר אחר לא עזר, אז אין ברירה ונגשים לבצע ניתוח זה. אנו ממליצים לקרוא את המאמר מה כדאי לדעת לפני ניתוח להחלפת מפרק הברך לפני שניגשים אליו.

האתר "פיזי" הוקם על ידי ליאור בן אלטא- פיזיותרפיסט בעל תואר ראשון מאוניברסיטת בן גוריון שבנגב. האתר הוקם למטרה אחת ואחת בלבד והיא לספק מידע פשוט וישיר למטופלים ולאנשים המתעניינים בפיזיותרפיה בפרט ובבריאות הגוף בכלל. ליאור הוא מדריך חדר כושר ומדריך פילאטיס בנוסף להכשרתו כפיזיותרפיסט.

השארת תגובה