דה קרווין (de Quervain's):
מחלה שבה ישנה דלקת וכאבים באזור בסיס האגודל. הדלקת נוצרת במעטפת הגידים של האגודל (abductor pollicis longus extensor pollicis brevis). השרירים הללו מתחילים למעשה מהזרוע ובחיבורם לאגודל הם נכנסים דרך תעלה לאזור בסיס האגודל. לעיתים, כתוצאה מפעילות שחוזרת על עצמה של האגודה כמו אחיזה, צביטה וכו' נוצר עומס על מעטפת הגידים. סיבה נוספת היא מחלת דלקת מפרקים שגרונית (rheumatoid arthritis).

סימנים וסימפטומים:

  • כאב באזור בסיס האגודל בייחוד בהרמה של חפצים ושימוש באגודל (כתיבה תפירה הקלדה על מחשב וכו').
  • ניתן לאבחן את הבעיה ע"י בדיקה פשוטה שיוצרת מתיחה של מעטפת הגידים וכאשר באמת ישנה הבעיה כאב חד יתעורר.

טיפול:

הטיפול הראשוני היא הפסקת הפעילות המעוררת את התהליך הדלקתי (במידה ובאמת התחיל עקב פעילות יתר). מנוחה וקירור המקום בשלב הראשוני יהיו פתרון זמני להקלה על הכאב. הרופא המטפל יחליט בהמשך על הטיפול הבא ובמידה והחליט על טיפול שמרני ולא ניתוח אז יוחלט על תרפות אנטי דלקתיות, פיזיותרפיה ולעיתים לבישת סד ליד אשר יקל על העומס שישנו על מעטפת הגידים. הפיזיותרפיה תכלול טיפול נגד כאבים ע"י מגוון אמצעים כמו עיסוי טיפול ע"י גלי קול (US) טיפול חשמלי להורדת כאב וכו'. בשלב הבא ינסה הפיזיותרפיסט/ית להבין את מקור הבעיה ולמצוא פתרונות מעשיים למניעת הישנות הבעיה.

האתר "פיזי" הוקם על ידי ליאור בן אלטא- פיזיותרפיסט בעל תואר ראשון מאוניברסיטת בן גוריון שבנגב. האתר הוקם למטרה אחת ואחת בלבד והיא לספק מידע פשוט וישיר למטופלים ולאנשים המתעניינים בפיזיותרפיה בפרט ובבריאות הגוף בכלל. ליאור הוא מדריך חדר כושר ומדריך פילאטיס בנוסף להכשרתו כפיזיותרפיסט.

השארת תגובה