דיקור מערבי או דיקור יבש (אלו שתי שמות לאותו אופן הדיקור) בשונה מדיקור סיני או כל דיקור אלטרנטיבי אחר, מסתמך בעיקרו על ידע אנטומי, פיזיולוגי ונוירופיזיולוגי. הדיקור המערבי כולל גם את אבחון וגם את הטיפול בבעיה שבגינה אנו חשים בכאב הכרוני. הדיקור המערבי מטפל במגוון כאבים החל מכאבי ראש כרוניים ועד לכאבי גב כרוניים. המחטים שמשתמשים בדיקור הם אותם המחטים שמשתמשים בדיקור הסיני אך אופן השימוש בהם הוא שונה לגמרי. המחטים הם סטריליות וחד פעמיות ובאורכים שונים בהתאם למיקום הדיקור. הטיפול בדיקור מערבי הוא בד"כ פעם בשבוע וזאת על מנת לתת לגוף את ההזדמנות להחלים ולרפא את עצמו עקב הטיפול.
הרעיון שעומד מאחורי הדיקור המערבי הוא שמקור הכאב הכרוני הוא שריר או מספר שרירים מקוצרים עקב הכאב (לא שריר מקוצר מסיבות ללא כאב) שגורמים למתח ומשם לכאב חוזר ונשנה. הסיבות לשריר מקוצר לא תמיד ידועות אך הדיקור המערבי תומך בתיאוריה שהגורם לשריר המקוצר הוא גורם נוירולוגי שמשפיע ישירות על השריר. העצבים בגופנו מעצבבים בין השאר גם את השרירים. במצב של כאב כרוני, העצב הבעייתי, מגרה את השריר וגורם לו לקיצור וכתוצאה מכך לכאב. למעשה, גם בעיה שלא קשורה לשריר עצמו (לדוגמא בלט דיסק שלוחץ על עצב) תשפיע באופן ישיר על השריר. מה שמתסכל הרבה מהמטופלים (וגם מטפלים לא מעטים) שברוב הבדיקות כמו צילומים למיניהם, לא יתגלה משהו יוצא דופן באזורהכואב לכן, יש קושי במציאת הגורם להרבה מהכאבים הכרוניים.שוב, שריר מקוצר יכול להיות מטופל בפיזיותרפיה בכמה סוגי טיפול שאחד מהם הוא דיקור מערבי ולכן חשוב לדעת שישנם מטפלים בפיזיותרפיה שעוסקים בדיקור מערבי ויכולים לתת עוד סוג שונה של טיפול בנוסף לטיפולים האחרים בפיזיותרפיה. הטיפול בדיקור מערבי מעריך שהגורם או המקור לכאב הכרוני אינו בגלל דלקת כרונית אלא במקור הוא בגלל מתח שנוצר עקב קיצור שרירי (עקב סיבות פיזיולוגיות או פסיכולוגיות אפילו), לכן הטיפול חייב להיות בשריר הגורם לבעיה. על מנת לקבוע מהו השריר הבעייתי ומהו העצב ו/או הסגמנט (האזור בחוליות שהעצב מתחיל בו) מעורבים בבעיה, חייבים לבצע בדיקה מתאימה שגם היא נעשית על ידי המדקר. הבדיקה היא בדיקה מקיפה שבסופה יתחיל הטיפול. הטיפול למעשה הוא החדרת המחט לשריר המקוצר ובאמצעות אפקטים פיזיולוגים ואנטומיים, הגירוי הפנימי שהמחט מייצרת, משפיע ומשחר את קיצור השריר. לעיתים, התחושה לא נעימה אך התחושה הלא נעימה הזאת חיונית להחלמת האזור ולשחרור השריר. אז מה למעשה השוני בין דיקור מערבי לדיקור סיני או דיקור מסורתי אחר:

  • הדיקור המערבי חייב להעירך ע"י איש רפואה במתמצא ובעל ידע נרחב אנטומי וכן פיזיולוגי.
  • הדיקור נעשה על מקומות שמבוצעות על פי נקודות אנטומיות שעל פי המיקום של הכאב, המדקר יודע היכן לדקר. בדיקור סיני לעומת זאת, הדיקור נעשה על פי מרדיאנים או אזורי אנרגיות.
  • התגובה לדיקור המערבי היא מיידת ברוב המקרים. בניגוד לדיקור סיני, בדיקור המערבי יש תחושה לדיקור (תחושה עמודה ולא השטחית של המחט שדוקרת) הדיקור הרבה פעמים עמוק יחסית וזאת על מנת להגיע לשרירים הרלוונטיים אשר נמצאים עמוק.
  • בדיקור סיני הטיפול נמשך זמן רב יותר מטיפול מערבי. הטיפול בדיקור מערבי מסתיים ברגע שהמטפל משחרר את השריר ואת הספאזם שגורם לשריר להיות מקוצר.

לסיכום, דיקור מערבי הוא עוד כלי שניתן להשתמש בו בפיזיותרפיה. הדיקור נועד בעיקרו לכאב כרוני שנגרם ע"י גורמים נוירולגים שקשורים לעצבים שאחראים לשרירים הרלוונטיים. חשוב לזכור שדיקור מערבי יכול להעירך רק ע"י איש מקצוע כמו פיזיותרפיסט או רופא שמתמצא באנטומיה ובפיזיולוגיה באופן מושלם.

האתר "פיזי" הוקם על ידי ליאור בן אלטא- פיזיותרפיסט בעל תואר ראשון מאוניברסיטת בן גוריון שבנגב. האתר הוקם למטרה אחת ואחת בלבד והיא לספק מידע פשוט וישיר למטופלים ולאנשים המתעניינים בפיזיותרפיה בפרט ובבריאות הגוף בכלל. ליאור הוא מדריך חדר כושר ומדריך פילאטיס בנוסף להכשרתו כפיזיותרפיסט.

השארת תגובה