כאבי גב הם אחת מבעיות האורטופדיות הנפוצות ביותר. שמונה מתוך עשרה אנשים בעולם המערבי יסבול מכאבי גב במהלך חייו. הבעיה הגדולה נוצרת כאשר כאבי הגב נהפכים לכרוניים וכאבי הגב משפיעים עלינו הן ברמה הפיזית- כלומר קושי בתנועה, כאבים, ירידה בכוח וכו' והן ברמה הנפשית/פסיכולוגית.
הסיבות הפיזיות וההשפעה של כאבי גב על גוף האדם נחקרו באינסוף מחקרים. אך רבים מהמטפלים ורבים מהסובלים מכאבי גב כרוניים אינם מודעים לסיבות ולהשפעה הפסיכולוגית שיש לכאבי הגב.
כאשר מדובר על הרמה הפסיכולוגית בכאבי גב מדובר על כיצד אנו משפיעים על מידת הכאב (תפיסת הכאב משתנה מאוד מאדם לאדם), וכיצד כאבי הגב משפיעים עלינו (חרדה, תפיסת בכאב שמשתנה, פחד מתנועה).
אנו משפיעים על כאבי הגב אפילו לפני שהם קורים. מחקרים מצאו שישנם מספר גורמי סיכון שישפיעו על מידת הכאב, רמתו ומשך הזמן של הכאב . דוגמאות לגורמי סיכון הם:

  • דיכאון.
  • אי שביעות רצון בעבודה.
  • חרדה.
    כל אלה ישפיעו על חומרת ומשך כאבי הגב . ישנם אנשים שמסוגלים לתפקד ולנוע אף על פי שהם סובלים מכאב וישנם כאלו שכאב קל ישפיע עליהם בצורה מאוד חזקה. תיאוריה זאת נקראת תיאוריית הפחד מתנועה. התיאוריה אומרת שאדם שמפחד יותר לנוע עם כאבי הגב יסבול יותר מכאבי גב כרוניים מאדם שנע למרות שיש לו כאבי גב. התיאוריה אמנם נשמעת מנוגדת אך ההיגיון אומר שאם האדם ימשיך לנוע ולא יישב בביתו, התנועה והחזרה לאורך חיים ככל שיותר מהר, ישפרו את כאבי הגב. לאחרונה, החלה מגמה של טיפול בכאבי גב כרוניים הן ברמה הפיזית והן ברמה הפסיכולוגית. מספר מחקרים מצאו שישנו קשר חזק בין אמונות לגבי כאב לבין עוצמת הכאב בכאבי גב . המחקר מצא שאצל נשים שסבלו ברמה גבוהה מכאבי גב האמונה שלהם לכאבי הגב הייתה חזקה מאצל נשים שסבלו מכאבי גב אך ברמה יחסית נמוכה .
  • השפעת כאבי הגב הכרוניים על מצבו הנפשי של האדם:

באותה המידה שאנו משפיעים על כאבי הגב, כך גם כאבי הגב משפיעים על הצד הפסיכולוגי. רבים מהאנשים שסובלים מכאבי גב כרוניים, מפחדים מתנועה, סובלים מחרדות ודיכאונות יותר מהאוכלוסייה שאינה סובלת מהם . אז האם כדאי לטפל בכאבי גב כרוניים ע"י התערבות פסיכולוגית? התשובה לפי מחקרים היא שכן.
מאמר שבדק 22 מחקרים וניתח אותם, מצא שהתערבות פסיכולוגית כן השפיעה על רמת הכאב, תפיסת הכאב, רמת הדיכאון וההחלמה מכאבי גב כרוניים . ההתעברות הפסיכולוגית עזרה לאנשים להתמודד עם הכאב ובכך לשלוט ברמת החרדות ורמת הפחד מתנועה.
לסיכום:
כאבי גב תחתון כרוניים מגורם לא ידוע הם כאבים אשר קשה מאוד לטפל בהם. הדרך הטובה ביותר לטפל בכאבי הגב הכרוניים היא הן ע"י התערבות פיזית ע"י פיזיותרפיה למשל, אבל לא פחות חשוב, התערבות גם במישור הפסיכולוגי יכולה לעזור. חשוב מאוד לדעת שיש תוצאות להתערבות במימד הפסיכולוגי בכאבי גב כרוניים וחייבים לקחת בחשבון את אפשרות הטיפול ברמה הפסיכולוגית. דוגמה יפה להתערבות שמערבת גם שיפור פסיכולוגי וגם שיפור פיזי היא התערבות בפיזיותרפיה ע"י תרגילים ותרגול אירובי תחת השגחה. התרגילים והאירובי עוזרים גם במישור הפיזי אבל לא פחות חשוב, גם במישור הפסיכולוגי. עוד דוגמה יפה להתערבות פיזית ופסיכולוגית היא העצה שניתנת לאנשים שסובלים מכאבי גב של להמשיך בפעילות כרגיל ולנסות להתעלם מהכאב. הרעיון הוא לנסות להסיח את הדעת מהכאב ולהתרכז בדברים אחרים במהלך היום יום.

האתר "פיזי" הוקם על ידי ליאור בן אלטא- פיזיותרפיסט בעל תואר ראשון מאוניברסיטת בן גוריון שבנגב. האתר הוקם למטרה אחת ואחת בלבד והיא לספק מידע פשוט וישיר למטופלים ולאנשים המתעניינים בפיזיותרפיה בפרט ובבריאות הגוף בכלל. ליאור הוא מדריך חדר כושר ומדריך פילאטיס בנוסף להכשרתו כפיזיותרפיסט.

השארת תגובה