טורטיקוליס – מה זה בכלל?
נעמה גוטמן- וייזר, פיזיותרפיסטית, BPT
בשנים האחרונות יותר ויותר תינוקות מאובחנים כבעלי טורטיקוליס או אסימטריה צווארית.
מטרת מאמר זה היא להציג במילים פשוטות את מהות הבעיה, כיצד ניתן להשפיע עליה וכיצד ניתן למנוע אותה ואת השלכותיה.

אז מה זה בכלל טורטיקוליס?

פירוש המילה טורטיקוליס הוא פיתול צווארי, ואכן בדרך כלל לתינוק יהיה מנח צוואר וראש אופיינים: הראש נוטה לצד אחד ומסובב לצד אחד באופן עקבי. כאשר הראש נוטה לימין הטורטיקוליס נקרא טורטיקוליס ימני וכאשר הראש נוטה לשמאל הטורטיקוליס נקרא טורטיקוליס שמאלי.
כאשר אנו משתמשים במילה נוטה אנו מתכוונים לכך שכאשר מסתכלים על התינוק מלפנים או מאחור, נראה תמיד אוזן אחת קרובה יותר לכתף מאשר האוזן השנייה (הטיית הראש הצידה), כאשר אנו משתמשים במילה מסובב ניראה כי סנטרו של התינוק פונה באופן עקבי לכיוון כתף אחת.
חשוב לזכור כי כמו שהתינוקות שונים האחד מהשני ביניהם, כך גם הטורטיקוליס יכול להופיע בדרגות חומרה שונות ובמנחים מגוונים.
מדוע זה קורה? מה הם הגורמים לטורטיקוליס?
טורטיקוליס מולד קלאסי הינו תוצאה של אסימטריה בשרירי הצוואר, כאשר השריר הלקוי העיקרי הוא השריר המחבר בין עצם הבריח, עצם החזה והגלגלת. במרבית המקרים האסימטריה קיימת בשריר זה בלבד אך יכולה להופיע אסימטריה נוספת ראשונית או משנית לאסימטריה זו.
הגורמים לטורטיקוליס הם שונים ולרוב לא ניתן לקבוע מהו הגורם הספציפי בכל תינוק:
1. מנח התינוק ברחם, פעמים רבות נראה טורטיקוליס בתאומים שהיו צריכים לחלוק את הרחם ולכן הראש היה במנח אסימטרי בשבועות האחרונים של ההיריון.
2. טראומה במהלך הלידה- לידה קשה, לידת ואקום, היתקעות בתעלת הלידה וגורמים נוספים עלולים ליצור טראומה בשרירי הצוואר שבעקבותיה נוצר הטורטיקוליס.
3. טיפול בתינוק בשבועות הראשונים לחייו, טיפול אסימטרי כתוצאה מהעדפה של התינוק או העדפה של הורים יכול להוביל לטורטיקוליס נרכש, או להתחזקותו של טורטיקוליס קל שהיה קיים כבר בלידה.
4. בעיות אורתופדיות שונות, כמו ליקויים במבנה החוליות בעמוד השדרה.
5. בעיות בחושים שונים כמו קשיים בראייה או בשמיעה.

כיצד הטורטיקוליס בא לידי ביטוי?

תינוקות צעירים מתפתחים באופן סימטרי. בשבועות ובחודשים הראשונים לחיי התינוק איננו מצפים לראות העדפת צד בתפקודו של התינוק. הטורטיקוליס בא לידי ביטוי בכך שלתינוק יש העדפה ברורה לגבי מנח הראש: בסל קל הראש לרוב נוטה לאותו הצד, במיטה התינוק ישן עם הראש מסובב לצד קבוע, בהחזקה על הידיים הראש "נופל" לצד אחד באופן עקבי (במיוחד בשבועות הראשונים בהם שליטת הראש של התינוק עדיין לא מפותחת) או שבזמן המקלחת התינוק מסובב את ראשו לצד אחד בלבד.
לעיתים נראה כי התינוק יכול לסובב את הראש לשני הצדדים או להחזיק את הראש ישר לפרקי זמן קצרים אך בכל זאת במרבית הזמן יעדיף באופן ברור צד אחד .
במקרים מסוימים ניתן לראות או להרגיש את האסימטריה בשריר עצמו: השריר נראה מעובה יותר וניתן אף להרגיש מעין גוש על השריר, שהינו התעבות מקומית של השריר , במורד הצוואר. מקרים אלו נפוצים פחות אך קיימים אצל חלק מהתינוקות עם טורטיקוליס.

מדוע לטפל בטורטיקוליס? זה לא יעבור מעצמו?

טורטיקוליס הינה בעיה אופיינית לתינוקות צעירים ובעזרת הדרכה וטיפול פיזיותרפי נכון בראשית חייו של התינוק היא יכולה לחלוף ולא להשאיר סימנים. במידה והטורטיקוליס לא מטופל ואינו חולף עלולות להופיע בעיות התפתחותיות שונות כמו אסימטריה בצורת הגלגלת והפנים (פלגיוצפליה). במקרים אלו במבט מאחור נראית הגולגולת שטוחה מצד אחד וקמורה מהצד השני, והפנים נראות אף הן לא סימטריות. כמו כן עלולה להתפתח אסימטריה תפקודית בהמשך חייו של התינוק שיכולה להתבטא ביציבה לא ישרה וכדומה.

אז איך מטפלים? למי לפנות?

הטיפול בטורטיקוליס מתחיל מזיהוי הבעיה ואבחונה. על פי רוב יזהו אותה רופא הילדים או האחות בטיפת חלב. לאחר האבחון הראשוני מומלץ לפנות לפיזיותרפיסטית מומחית בתחום התפתחות הילד לצורך אבחון מקיף וטיפול.
מטרת טיפול הפיזיותרפיה בתינוק עם טורטיקוליס היא השבת הסימטריה הצווארית ובהתאמה עידוד התפתחות תקינה וסימטרית של התינוק.
מחקרים מראים שככל שטיפול הפיזיותרפיה בתינוק עם הטורטיקוליס מתחיל בגיל צעיר יותר כך תוצאותיו טובות יותר ומשך הטיפול מתקצר.
הפיזיותרפיסטית בודקת ומאבחנת את התינוק באופן מקיף, על מנת לראות האם הבעיה היא טורטיקוליס בלבד או שישנם קשיים התפתחותיים נוספים. לאחר האבחון והבדיקה הראשוניים, תלמד הפיזיותרפיסטית את ההורים כיצד להחזיק את התינוק וכיצד לתרגל איתו מנחים אקטיביים ופסיביים שיעודדו אותו לסימטריה ולחיזוק השריר החלש.
קיים מגוון גדול של תרגילים ואופני טיפול , המותאמים לכל תינוק לפי גילו, צרכיו ויכולותיו.

מה אתם, ההורים, יכולים לעשות?

ראשית – אל תתעלמו, אם נראה לכם שקיימת אסימטריה אתם כנראה לא מדמיינים. המשפט: "אמא יודעת הכי טוב" נכון גם כאן. שנית עוד לפני הפניה לאיש מקצוע ניתן להתחיל בהתערבות ובהשפעה על תפקודו של התינוק:
1. רצוי להשכיב את התינוק זמן רב ככל האפשר, בשעות הערנות, על הבטן. השכיבה על הבטן היא המפתח להתפתחות תקינה של התינוק. מנח זה יחזק את שליטת הראש של התינוק ויעזור לתינוק בהמשך בהתפתחות הכללית ובתיקון האסימטריה בעקבות הטורטיקוליס.
לעתים השכיבה על הבטן קשה לתינוק. נסו להרגילו באופן הדרגתי, בפרקי זמן קצרים ההולכים ועולים- תחילה יש להשכיבו למשך חצי דקה לאחר מכן למשך דקה וכך הלאה. ניתן להיעזר בפיזיותרפיסטית לקבלת הדרכה לעידוד יכולת השכיבה על הבטן.
2. גירויים סימטריים- יש להקפיד לתת לתינוק גירויים סימטריים במנחים השונים, בזמן השכיבה על הבטן, על הגב , על הצד, בסלקל או במיטה. שימו לב שאתם מניחים צעצועים ותמונות משני צדי התינוק במידה שווה. אין צורך להרבות בצעצועים בשלב זה. שניים- שלושה צעצועים מספיקים בהחלט.
זכרו- התינוק בשלב הזה של ההתפתחות אמור לתפקד באופן סימטרי ולכן לא נכון יהיה לומר "הוא מעדיף להסתכל לחלון" או "הוא יותר אוהב לשכב על צד שמאל". ,התינוק צריך להיות מסוגל לסובב ולהניח את הראש לשני הצדדים במידה שווה.

ומה אחר כך? האם זה עובר?

טורטיקוליס הינה בעיה שחולפת לרוב בעזרת טיפול ותרגול מתאימים. לעתים לאורך ההתפתחות והשגת יכולות המוטוריות חדשות הטורטיקוליס חוזר במידה כזו או אחרת. לכן מומלץ להמשיך במעקב הפיזיותרפי עד שהתינוק משיג את כל אבני ההתפתחות הראשוניות ומתחיל ללכת.

נעמה גוטמן וייזר
פיזיותרפיסטית BPT
הקליניקה- מקום לפיזיותרפיה ולהתפתחות במושב כפר הרא"ה.
gwnaama@gmail.com

האתר "פיזי" הוקם על ידי ליאור בן אלטא- פיזיותרפיסט בעל תואר ראשון מאוניברסיטת בן גוריון שבנגב. האתר הוקם למטרה אחת ואחת בלבד והיא לספק מידע פשוט וישיר למטופלים ולאנשים המתעניינים בפיזיותרפיה בפרט ובבריאות הגוף בכלל. ליאור הוא מדריך חדר כושר ומדריך פילאטיס בנוסף להכשרתו כפיזיותרפיסט.

השארת תגובה