שיקום ספורטאים וטיפול בפציעות ספורט

האגודה למחקר של הכאב מגדירה את הכאב "כתחושה לא נעימה או תחושה רגשית לא נעימה הנגרמת ע"י פגיעה או הפוטנציאל לפגיעה ברקמה". צריך לזכור שכאב היא תמיד תחושה סובייקטיבית, כלומר, הכאב שיחוש אדם אחד לחוויה יהיה שונה תמיד מהכאב שיחוש אדם אחר לאותה חוויה. הרבה פעמים, אנשים ידווחו על כאב וזאת למרות שאין נזק לרקמה. בנוסף, כאב הוא לא מצב הוא חוויה. חשוב לזכור זאת.

למרות שאין נזק לרקמה, עדיין הכאב שהם חשים הוא אותו הכאב בעת נזק לרקמה. ההבדל הוא שכאן הסיבה לכאב היא ככל הנראה סיבה שמקורה במערכת העצבים המרכזית ולא במערכת העצבית הקשורה לרקמה. חייבים לציין שכאב הוא דבר חשוב לבני האדם! מי שנולד ללא תחושת כאב, ימות בגיל צעיר.

תפקידי הכאב:

  • להימנע מסכנה.
  • לקבע את האזור שנפגע על מנת לעזור בהחלמתו.
  • תשומת לב שהאדם מבקש.
  • סבל ועצבות.
שיקום ספורטאים וטיפול בפציעות ספורט

כאב בד"כ נמדד בשלושה אופנים עיקריים:

  • משך זמן הכאב- כרוני או אקוטי
  • עוצמת הכאב- לפי מדדים מחקריים כמו מדד הכאב הוורבלי.
  • סוג הכאב- ממקור עצבי או ממקור רקמתי

אקוטי או כרוני:

כאב אקוטי הוא כאב שמתרחש עכשיו. לדוגמא, דרכת על נעץ, הכאב הוא מיידי ולכן הוא אקוטי. כאב

אקוטי נחשב בד"כ בין 24-48 שעות לאחר הנזק לרקמה.

כאב כרוני הוא כל כאב שנמשך בין 3-5 חודשים. זהו הכאב הבעייתי לטיפול. ככל שהכאב הוא כרוני יותר, כלומר נמשך זמן רב יותר, הטיפול בכאב קשה יותר. ישנם מחקרים שהצביעו על שינויים ברמת מערכת העצבים המרכזית- המוח.

עוצמת הכאב:

כפי שכבר צוין, כאב הוא מדד מאוד סובייקטיבי. מה שכואב לאחד, לא בהכרח יכאב לאחר ולהיפך. ישנם שאלונים שניתן למלא על מנת לבחון את מצב הכאב. כל הבדיקות או השאלונים תמיד יבדקו את הכאב על פי דברי המטופל. נכון להיום, אין בדיקה אובייקטיבית מהימנה למדד כאב.

סוג הכאב- ישנם שני סוגים עיקריים של כאב.

  • כאב נוסיצפטי- ממקור רקמתי.
  • כאב נוירופטי- ממקור עצבי.
שיקום ספורטאים וטיפול בפציעות ספורט

כאב נוסיצפטי- הכאב הוא כאב שנגרם מנזק לרקמה. הרקמה יכולה להיות גם רקמה שטחית כמו עור, שריר, גיד וגם כאב ממקור של איברים פנימיים כמו קיבה כבד וכו'.כאב זה יכול להשליך למקומות מרוחקים מהרקמה הבעיתית. לדוגמא- כליות יכולות להשליך כאב לגב ולדמות כאב גב. הכאב הוא בד"כ עמום, עמוק או "מציק".

כאב נוירופטי- זהו כאב ממקור עצבי. כפי שאנו יודעים, הגוף מרושת בעצבים אשר מעבירם ומקבלים תשדורות שאחד מהם הוא כאב. בעת נזק לעצב ההיקפי בעצמו, ישנו כאב שמקורו בעצב ולא ברקמה אחרת. ישנם שטוענים שגם כאב שמקורו במוח (כפי שהוסבר קודם לגבי כאב כרוני) הוא גם כאב נוירופטי. כאב שהוא דוגמא לכאב נוירופטי הוא פריצת דיסק שלוחצת על שורש העצב וגורמת לכאבי גב עם הקרנה לרגליים. בד"כ הכאב יהיה כמו צריבה או שריפה וילווה בעקצוצים או תחושת נמלים.