עמוד השדרה של גוף האדם כולל 24 חוליות. הוא מורכב משלוש עקומות:

 • עקומת הצוואר שנקראת לורדוזה צווארית
 • עקומת החזה שנקראת קיפוזה חזית
 • עקומת המותן שנקראת לורדוזה מותנית.

החלק המותני מורכב מ-5 חוליות שנקראות L1-L5. החוליה מורכבת מגוף החוליה ומעצם החוליה
(spine). באזור המותני, החלק הגדול, המאסיבי והחזק ביותר הוא גוף החוליה. הסיבה לכך היא שכל מעמסת החוליות האחרות ולמעשה כל משקל גופנו נמצאת על החוליות התחתונות.

illu_vertebral_column-he

מהי יציבה נורמאלית ונכונה?
ההגדרה של יציבה היא כיצד אנו מחזיקים את גופנו כנגד כוח המשיכה. על מנת לשמור על יציבה, גופנו משתמש כל הזמן בשרירים. יציבה נכונה היא יציבה שבה העומס על חוליות עמוד השידרה יהיה מינימאלי עם שימוש מינימאלי של שרירים. כשאנו עומדים, מרכז הכבידה של גופנו (כשאנו נביט מהצד) שהוא למעשה קו ישר, צריך לעבור דרך האוזן, להמשיך דרך הכתף, מעל האגן, אחורי למפרק הירך, וקידמית לברך ולקרסול.
גורמים המשפיעים על היציבה:

 • הסיבה השכיחה שמשפיעה על היציבה היא הרגלים לא נכונים. על מנת לשמור על יציבה נכונה יש צורך בשרירים חזקים ומתוזמנים נכון ובגמישות מיפרקים.
 • סיבה נוספת שכיחה אצל נערים ונערות בגיל ההתבגרות שלא מעוניינים להיראות גבוהים או נערות אשר השינויים בגופן מפריעים להן והן מנסות לפצות ולהסתיר את שינויים אלו ע"י שינוי היציבה.
 • חוסר איזון שרירי.
 • שרירים ארוכים או קצרים מדי.
 • כאב גם יכול להשפיע על היציבה. לעיתים שינוי יציבה במקרים של למשל כאב גב כרוני יכול להקל על הכאב אך ליצור יציבה לא נכונה.
 • שינויים מבניים (עמוד שידרה, אורך רגליים, מבנה אגן וכו'). שינויים אלו ניתנים לתיקון רק ע"י ניתוח.

סוגי יציבה לא נכונה נפוצים:

 • לורדוסיס (Lordosis): לורדוזה

יציבה בה העקומה המותנית (החלק הקעור התחתון בעמוד השידרה) גדולה מדי. הגורמים העיקריים ליציבה מסוג זה הם שרירים ארוכים מדי (שרירי הבטן) בשילוב עם שרירים חזקים וקצרים מדי (שרירי הירך האחוריים), בטן גדולה (בהריון למשל), פיצוי על יציבה לא נכונה ממקום אחר (קיפוזה שיורחב עליה למטה בהמשך), שינויים מבניים בחוליות עמוד השידרה, זווית אגן לא נכונה.

 • קיפוזיס (Kyphosis):קיפוזה

יציבה בה העקומה החזית (החלק הקמור העליון בעמוד השידרה) גדולה מדי. הסיבות השכיחות ליציבה מסוג זה הן חולשה של זוקפי הגב העליון, שינויים של החוליות,כמו דחיסתן, שקורים עם עם הגיל ובתקופתנו ניתן להיתקל ביציבה מסוג זה יותר ויותר בשל הישיבה הממושכת מול מחשב או שולחן.

 • סקוליוזה (Scoliosis): סקוליוזה

יציבה בה במבט מאחור, ישנה סטייה של עמוד השידרה. הסיבות העיקריות ליציבה מסוג זה הן בעיות כמו כאב שהאדם מנסה להמנע ממנו, אורך רגליים שונה, בעיות מבניות בחוליות עמוד השידרה. חומרת הסקוליוזה מוגדרת על פי זווית העקומה שישנה. בכ-75%-85% ממקרי הסקוליוזה לא ידוע מדוע היא
נגרמה.

כיצד ניתן לטפל בבעיות יציבה:
בתחילה יש לעבור איבחון יסודי אצל הרופא המטפל ואצל פיזיותרפיסט אשר מתמחה בבעיות יציבה. מטרת האבחון היא להבין מהי הסיבה לבעית היציבה. הפיזיותרפיסט לאחר האבחון ימקד את הטיפול בפיתרון של הסיבה. חיביים להבין שבמידה והבעיה היא מבנית ולא שרירית או בשל הרגלים לא נכונים, קשה מאוד לתקן את היציבה ללא התערבות ניתוחית. לרוב, הפתרונות בפיזיותרפיה הן ע"י הסבר ליציבה נכונה, חיזוק שרירים חלשים וארוכים מדי והארכה של שרירים קצרים.

האתר "פיזי" הוקם על ידי ליאור בן אלטא- פיזיותרפיסט בעל תואר ראשון מאוניברסיטת בן גוריון שבנגב. האתר הוקם למטרה אחת ואחת בלבד והיא לספק מידע פשוט וישיר למטופלים ולאנשים המתעניינים בפיזיותרפיה בפרט ובבריאות הגוף בכלל. ליאור הוא מדריך חדר כושר ומדריך פילאטיס בנוסף להכשרתו כפיזיותרפיסט.

השארת תגובה