פעילות גופנית – פעילות אירובית:
.גופנו נע באמצעות השרירים, השרירים דורשים אנרגיה על מנת לפעול אנרגיה זו מגיעה ממאגרי השומן הסוכר והחלבונים, על מנת להשתמש באנרגיה זו השרירים זקוקים לחמצן .לאספקת החמצן אחראים הריאות, הלב ומערכת כלי הדם. כושר אירובי מתייחס ליכולתם של מערכות אלו לקיים את אספקת החמצן הנדרש למשך זמן נתון.כאשר אנו בכושר הלב מתחזק והוא מסוגל להזרים יותר דם בכל פעימה קוטרם של העורקים והוורידים גדל וכן גמישותם גדלה וע"י כך הם מאפשרים זרימת דם גדולה יותר ואיתה חמצן, אנרגיה וחומרים חשובים אחרים. הריאות נעשות יעילות יותר, הם מסוגלות לנצל ביתר יעילות את החמצן שנמצא בריאה וכמו כן הן מסוגלות להגדיל את הנפח הכללי של האויר שעובר בריאות בזמן מאמץ.
כמות ההמוגלובין עולה וע"י כך הדם יכול להזרים יותר חמצן
לשינויים פיזיולוגים אלו יש השפעה מאוד חיובית על בריאותנו!
הסיכון למות מהתקף לב קטן ב36% ( לפי מחקר שנעשה על 17000 סטודנטים מאוניברסיטת הווארד אשר היו פעילים  בצורה מתונה ז.א ביצעו פעילות של חצי שעה הליכה ביום אימונים אירובים יכולים לגרום לירידה בלחץ הדם של 5 עד 10 יחידות (סיסטולי וגם דיאסטולי) באנשים הסובלים מייתר לחץ דם.
אם לחץ הדם שלך תקין אז אימונים אירובים עוזרים לשמר את המצב התקין ניתן לבצע מאמצים עצימים יותר מבלי להתעייף מהר כגון : סקי, משחקי כדור שונים וכדומה.
מחקרים חדשים מוצאים כמעט מדי יום יתרונות נוספים!
אימון אירובי גורם לשחרור של אנדרופינים וכימיקלים אחרים במוח אשר גורמים לתחושת היי ולהרגשה טובה. לחומרים אלו יש השפעה מטיבה גם על מצב של דיכאון. התמדה באימון אירובי יכולה להוריד את רמת הכולסטרול הכללית, אך מה שיותר חשוב הוא שאימון נמרץ יכול לגרום לעליה ברמת הכולסטרול הטוב אשר אוסף את הכולסטרול הרע מהעורקים ומוביל אותם אל הכבד לצורך סילוקם מהגוף.אימונים אירובים עוזרים להפחית את הסיכון לחלות בסוכרת סוג 2 ומיטיבים עם סכרתיים. זמן מעבר המזון בקיבה ובמעי מופחת ב56% ומשום כך קטן הסיכון לחלות בסרטן המעי. אם האימון הוא כנגד משקל הגוף (הליכה או ריצה) אז האימון יגרום להגדלת צפיפות מינרלים בעצם וע"י כך לחיזוק העצם.התמדה בפעילות אירובית משפרת את יכולת הגוף להתמודד עם מצבים של קור או חום בשל השיפור במערכת הדם, יותר חמצן מגיע למוח וכך משתפרת גם היכולת המנטלית במיוחד ככל שאנו מתבגרים.
שילוב תוכנית אימון אירובית תורמת לירידה במשקל.
שריפת קלוריות ישירה נוספת חילוף החומרים עולה וע"י כך קיימת שריפת קלוריות מוגברת גם במצב מנוחה. לאימון יש השפעה של דיכוי הרעב, כשמתאמנים לא רעבים. אצל המתמידים בפעילות אירובית, מאגרי השומן משחררים מהר יותר חומצות שומן ובנוסף יש ייצור מוגבר של אנזימים מפרקי שומן. כאשר תהליך הירידה במשקל מלווה באימון גופני אחוז גבוה יותר מהירידה במשקל נובע מירידה בשומן ולא מירידה בשריר, להבדיל מדיאטה ללא פעילות גופנית בה אנו מאבדים הרבה ממסת השריר.
פעילות גופנית היא המפתח לשיפור איכות החיים. כאשר אנשים מתאמנים הם שמים לב יותר לתזונה, הם נוטים פחות להשתמש בחומרים מזיקים כגון: סיגריות ואלכוהול והם .מטפלים טוב יותר בעצמם צורת החשיבה משתנה והדימוי העצמי משתפר.
פעילות גופנית היא דרך קלה מאוד על מנת להשיג שיפור עצום באיכות החיים. כמובן שעקרון מאוד חשוב לפעילות גופנית הוא שתתבצע באופן הדרגתי ומחושב.

האתר "פיזי" הוקם על ידי ליאור בן אלטא- פיזיותרפיסט בעל תואר ראשון מאוניברסיטת בן גוריון שבנגב. האתר הוקם למטרה אחת ואחת בלבד והיא לספק מידע פשוט וישיר למטופלים ולאנשים המתעניינים בפיזיותרפיה בפרט ובבריאות הגוף בכלל. ליאור הוא מדריך חדר כושר ומדריך פילאטיס בנוסף להכשרתו כפיזיותרפיסט.

השארת תגובה