כאבים באזור גיד אכילס, גיד הפיקה ובאופן כללי, נפוצים מאוד. עד לא מזמן, התייחסו לכאבים האלו ככאבים שנובעים מדלקות – Tendinitis. הטיפול כלל בעיקר אמצעים לשליטה והורדה של תהליכים דלקתיים. אבל…בשנים האחרונות נוצרה ההבנה שמדובר על שינויים בגיד ולא בדלקת. מספר מחקרים בדקו את העניין ולא מצאו עדויות לדלקות בקרב הסובלים מכאבים כרוניים באזורים אלו ולראיה, היכולת של אמצעים להורדת תהליך דלקתי ושליטה עליו, נמצאה נמוכה (1,2).

אם לא מדובר בדלקת, במה מדובר?

ככל הנראה מדובר בשינויים מבניים בגיד שגורמים לו להיות בלתי עמיד לעומסים. הגיד משתנה ונעשה פחות תנועתי, יותר נוקשה ובעל הענות נמוכה לעומסים שמופעלים עליו. לשינוי הזה קוראים – Tendinopatia. במידה ולא מטפלים במצב זה, נכנסים למעיין מעגל שבו העומס הלא נכון ולא מבוקר שאנו ממשיכים ליצור על הגיד (בתרגול,אימון או משחק) מגביר את השינויים על הגיד.

אז מה ניתן לעשות?

אני אדבר על דרך מאוד ספציפית לטיפול במצב זה. ומדובר על תרגול שנקרא תרגול אקצסנטרי.

תרגול אקצסנטרי – תרגול שבו השריר מתארך ותוך כדי התארכותו הוא עדיין מתכווץ. דמו לעצמכם קפיץ. הוא יכול להתארך אבל עדיין יש כוח של הקפיץ כנגד ההתארכות.

סרטון המראה תרגול אקסצנטרי כנגד משקל הגוף

הסיפור שעומד מאחורי התרגול הוא שבשנות ה 90 רופא בשם Dr . Alfredson, סבל מכאבים כרוניים באזור גיד אכילס. הוא החליט רגע לפני אופציה ניתוחית, לאמץ לעצמו תכנית עומסים ייחודית, תרגול באמצעות תרגילים אקסצנטריים. עד כמה הסיפור אמיתי או לא, אני משער שכן אבל זה לא משנה. לאחר מכן אותו רופא ועוד חוקרים אחרים רבים, בדקו את הנושא ומספר לא קטן של מאמרים נכתבו.
מאמר אחד בדק השפעה של תרגול אקסצנטרי על גיד אכילס לעומת לא לעשות שום תרגול (3). המחקר מצא הבדל משמעותי בין הנבדקים שביצעו תרגול אקצסנטרי לבין אלו שלא. כשבדקו במשך 12 שבועות של תרגול אקסצנרי לעומת תרגול קונצטרי (תרגול שבו השריר מתקצר) ההשפעה של התרגול האקסצנטרי הייתה גבוהה יותר (4). נצפו אפילו שינויים משמעותיים בגיד עצמו לאחר תכנית של תרגול אקסנטרי. מחקר אחר (5) שמצא שגם אזור גידי של מיישרי כף היד שמקורו בכאב באזור החלק החיצוני של המרפק מושפע לטובה מתרגול אקסצנטרי מבחינת הורדת כאב ומדדים אחרים.
מנגד – וכאן אני רואה צורך לתת דגש מאוד חשוב. אין זה אומר שמדובר על הדרך היחידה להתמודד עם Tendinopathy. ישנם מספר מאמרים ובניהם גם סקירת ספרות מקיפה שמצאו שלתרגול האקסצנטרי יש השפעה דומה לטיפולים אחרים כמו אפילו אולטראסאונד טיפולי. גם לטיפול מנואלי כמו עיסוי או מתיחות יש השפעה חיובית ומיטיבה עם כאב זה (6,7,8). לכן, חשוב לא להזניח אמצעים אחרים לטיפול בכאבים כרוניים בגיד ולהימנע מלהתמקד אך ורק בתרגול הנ"ל.

לסיכום:

עדיין, תרגול אקסצנטרי מבחינתי חייב להיות חלק בלתי נפרד מתכנית הטיפול שלי לכאבים כרוניים באזור גידיים. אין מספיק מחקרים עדיין ואלו שישנם הנוגעים לאמצעי טיפול אחרים, אינם מספיק חזקים. למרות זאת, אני אשלב תמיד גם טיפול שיכלול או אולטראסאונד טיפולי או עיסוי או מתיחה או כל דבר שאמצא לנכון שיועיל לטיפול בהתאם לממצאי התשאול והבדיקה. אם אמצא שאני צריך להשתמש בתרגול אקסצנטרי אבל בעומס נמוך יותר, אשתמש במכשיר פילאטיס שאני נעזר בו על מנת לשלוט בעומס.

סרטון המראה תרגול אקסצנטרי עם רפורמר

מרבית המאמר הזה נכתב בהשראת הסקירה המרשימה שנגעה לעוד המון אפשרויות טיפול אחרות. אני ממליץ בחום למי שמעוניין להרחיב בנושא, לקרוא את הסקירה (9).
מקורות:

 1. Histopathology of common tendinopathies. Update and implications for clinical management.
  Khan KM, Cook JL, Bonar F, Harcourt P, Astrom M
  Sports Med. 1999 Jun; 27(6):393-408
 2. Overuse activity injures the supraspinatus tendon in an animal model: a histologic and biomechanical study.
  Soslowsky LJ, Thomopoulos S, Tun S, Flanagan CL, Keefer CC, Mastaw J, Carpenter JE
  J Shoulder Elbow Surg. 2000 Mar-Apr; 9(2):79-84
 3. Eccentric loading, shock-wave treatment, or a wait-and-see policy for tendinopathy of the main body of tendo Achillis: a randomized controlled trial.
  Rompe JD, Nafe B, Furia JP, Maffulli N
  Am J Sports Med. 2007 Mar; 35(3):374-83
 4. Superior short-term results with eccentric calf muscle training compared to concentric training in a randomized prospective multicenter study on patients with chronic Achilles tendinosis.
  Mafi N, Lorentzon R, Alfredson H
  Knee Surg Sports Traumatol Arthrosc. 2001; 9(1):42-7
 5. An isokinetic eccentric programme for the management of chronic lateral epicondylar tendinopathy.
  Croisier JL, Foidart-Dessalle M, Tinant F, Crielaard JM, Forthomme B
  Br J Sports Med. 2007 Apr; 41(4):269-75
 6. Man Ther. 2008 Dec;13(6):484-91. Epub 2007 Jul 26.
  Eccentric calf muscle training compared with therapeutic ultrasound for chronic Achilles tendon pain–a pilot study.
  Chester R1, Costa ML, Shepstone L, Cooper A, Donell ST
 7. Comparison of supervised exercise with and without manual physical therapy for patients with shoulder impingement syndrome.
  Bang MD, Deyle GD
  J Orthop Sports Phys Ther. 2000 Mar; 30(3):126-37
 8. The effect of joint mobilization as a component of comprehensive treatment for primary shoulder impingement syndrome.
  Conroy DE, Hayes KW
  J Orthop Sports Phys Ther. 1998 Jul; 28(1):3-14
 9. Clin Orthop Relat Res. 2008 Jul; 466(7): 1539–1554
  Treatment of Tendinopathy: What Works, What Does Not, and What is on the Horizon
  Brett M. Andres, MDcorresponding author and George A. C. Murrell, MD, Dphil

האתר "פיזי" הוקם על ידי ליאור בן אלטא- פיזיותרפיסט בעל תואר ראשון מאוניברסיטת בן גוריון שבנגב. האתר הוקם למטרה אחת ואחת בלבד והיא לספק מידע פשוט וישיר למטופלים ולאנשים המתעניינים בפיזיותרפיה בפרט ובבריאות הגוף בכלל. ליאור הוא מדריך חדר כושר ומדריך פילאטיס בנוסף להכשרתו כפיזיותרפיסט.

השארת תגובה