אחת מהבדיקות הראשונות שאני מבצע כשמגיע אלי מטופל לטיפול פיזיותרפיה עקב כאבי ברכיים בריצה היא בדיקת יציבות אגן. הסיבה לכך היא שהמון מהעומסים שמתרחשים בריצה הם עומסים שנובעים מחוסר איזון של האגן. אם אנחנו נסתכל על האגן, ישנם למעשה שלוש קבוצות שרירים עיקריות:

  • שרירי מרחיקי ירך
  • שרירי מסובבי ירך החוצה
  • שרירי מסובבי ירך פנימה

Anterior_Hip_Muscles_2Posterior_Hip_Muscles_3Sobo_1909_318

השריר החשוב ביותר הוא שריר מרחיק הירך. בעת עמידה, השריר אינו מרחיק את הירך אלא שולט על האגן ועל היציבות שלו. משום שהגפה מיוצבת על הרצפה, האגן אינו קורס בעקבות גיוס שריר זה. ברגע שגיוס שריר זה אינו מתבצע בצורה אופטימלית, האגן קורס, העומס אינו מתחלק בצורה נכונה ושווה על גבי הגפה. במבחן של הרמת הרגל הנגדית יכולות אנו יכולים לראות שתי תגובות אפשריות של הגוף:

hip
העברת משקל לעבר הרגל העומדת
hip2
קריסה של האגן לעבר הרגל באוויר

אפשרות אחרת של הבדיקה היא גיוס לא סימטרי ולא נכון של מייצבי הירך במישור של סיבוב פנימי וחיצוני. לרוב, הירך תכנס לסיבוב פנימי, כלומר לכיוון הרגל העומדת כתוצאה מחולשה של סובבי הירך החיצוניים ו/או נוקשות או כיווץ מוגבר של הסובבים הפנימיים.

סיבוב פנימי של הירך
סיבוב פנימי של הירך

הטיפול במקרה הזה מאוד דומה לבדיקה. אנ מבקש מהמטופל להרים את הרגל שאינה סובלת מכאבי ברכיים ונותן לו את המשוב החיצוני המתאים+ הסתכלות במראה ומבקש לייצב את האגן מקביל לתקרה/רצפה.

סרטון המראה את כל הבדיקה

מעוניינים בעדכונים בכל סרטון או מאמר מעניין?

 

מקורות לתמונות:

"Posterior Hip Muscles 3". Licensed under CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons.

"Anterior Hip Muscles 2" by Beth ohara – Own work. Licensed under CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons – http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Anterior_Hip_Muscles_2.PNG#mediaviewer/File:Anterior_Hip_Muscles_2.PNG

האתר "פיזי" הוקם על ידי ליאור בן אלטא- פיזיותרפיסט בעל תואר ראשון מאוניברסיטת בן גוריון שבנגב. האתר הוקם למטרה אחת ואחת בלבד והיא לספק מידע פשוט וישיר למטופלים ולאנשים המתעניינים בפיזיותרפיה בפרט ובבריאות הגוף בכלל. ליאור הוא מדריך חדר כושר ומדריך פילאטיס בנוסף להכשרתו כפיזיותרפיסט.

השארת תגובה