כאבי גב בהריון הם בעיה שנפוצה מאוד. הכאבים יכולים להתחיל בחודשים הראשונים של ההיריון אך הם מתגברים בעיקר לקראת לידה בשליש האחרון של ההיריון. בכתבה הבאה אסקור מהן הסיבות העיקריות שבגללן כאבי גב תחתון מופיעים דווקא בהריון. צריך לזכור שכאבי גב תחתון יכולים לנבוע גם מהאגן, ולכן חייבים ליידע את הרופא על כאבים אלו.
סיבות לכאבי גב בהריון:
שינויים הורמונלים:
ישנם שינויים הורמונים בגוף האישה בעת ההיריון. אחד מההורמונים שמשפיעים על כאבי הגב הוא הורמון הרלקסין. הורמון זה מופרש כהכנה ללידה. ההורמון גורם לגוף האישה להיות יותר אלסטי על מנת להכין את גופה ללידה הבאה עלינו לטובה. משום שהגוף יותר גמיש, העומסים שנוצרים על המפרקים והרצועות הם גדולים ואזור הגב התחתון רגיש מאוד לעומסים ולכן הוא הראשון שיחלו בו הכאבים.
שינויים במרכז הכובד:
משום שישנו עובר קטנטן שגדל, כך גם הבטן גדלה. על מנת לשמור על איזון (שלא תפלי קדימה) חייב להיות איזשהו פיצוי מהגוף. הפיצוי הוא הקשתה אוטומאטית של הגב על מנת לשמור על שיווי משקל.
שינויים בשרירי הבטן:
כידוע, יש חשיבות רבה לשרירי הבטן בכאבי גב. בעת ההיריון, שרירי הבטן מתארכים ונחלשים. מסיבה זאת,
הם אינם מסוגלים לשמור על הגב מפני כאבי גב. העלאה במשקל הגוף: כל העלאה במשקל הגוף, יוצרת עומס על הגב. ואין מה לעשות, בהריון את תשמיני 🙂
אז מה ניתן לעשות?

האתר "פיזי" הוקם על ידי ליאור בן אלטא- פיזיותרפיסט בעל תואר ראשון מאוניברסיטת בן גוריון שבנגב. האתר הוקם למטרה אחת ואחת בלבד והיא לספק מידע פשוט וישיר למטופלים ולאנשים המתעניינים בפיזיותרפיה בפרט ובבריאות הגוף בכלל. ליאור הוא מדריך חדר כושר ומדריך פילאטיס בנוסף להכשרתו כפיזיותרפיסט.

השארת תגובה