הירך (femur) היא העצם הארוכה בגוף האדם. היא יוצרת מפרק בצידה העליון עם העצם האגן (pelvic) ובצידה התחתון היא יוצרת מפרק עם עצם השוק (tibia). מפרק הירך הוא מפרק יציב ביותר אשר מורכב מראש עצם הירך (femur) שבנוי בצורה קמורה ומתחבר לעצם האגן (pelvic ) לאזור קעור שנקרא acetabulum (ראה איור). הירך מסוגלת לנוע אחורה, קדימה, הצידה לשני הכיוונים (הרחקה והקרבה) ולהסתובב סיבוב פנימי וחיצוני. לתפקוד נכון של השוק יש חשיבות רבה בעיקר בהליכה ובפעולות יום יומיות שאנו מבצעים. האגן יוצר מפרק עם עצם הירך ומחובר באופן ישיר עמוד שדרה, ולכן, מנח לא נכון של האגן יביא למנח לא נכון של עמוד השידה שיגרום לנזקים ולכאבי גב. ולהיפך (הרחבה על כך תוכלו למצוא בנושא כאבי גב). אנו יכולים ללמוד מכך שכל נזק או מנ חלא נכון של כל חלק בשרשרת קרסול-ברך-ירך-אגן-גב. יגרום לנזק בחלקים אחרים של השרשרת. החלק התחתון של גופנו הוא חלק חשוב ביותר משום שהוא החלק שנושא את משקל גופנו ואחראי לשיווי המשקל שלנו.
בתוך מפרק הירך ישנם רצועות רבות וזאת על מנת לשמור ולמעשה ליצור את היציבות. אחת מהרצועות החשובות נמצאת הן ligamentum teres שנמצא בין עצם הירך (femur) לבין עצם האגן (pelvic). רקמה אשר עוטפת את המפרק היא הלברום (labrum) אשר היא מעיין רצועה נוספת ששומרת על יציבות המפרק. מצידה החיצוני של הירך נמצאת רקמה סחוסית אשר נפרשת על כל פני הירך ונקראת ה- iliotibial bend בעת נוקשות שלה היא יכולה לגרום לבעיות רבות הן במפרק הירך והן לאזור הרגל התחתונה.
השרירים העיקרים שקשורים בפגיעות הם: שריר הירך הקידמי/ארבע ראשי אשר מורכב מארבעת חלקי השריר:

  • rectus femoris
  • vastus medialis
  • vastus intermedius
  • vastus lateralis

השריר אחראי בעיקר על יישור הרגל (למשל בבעיטת כדור). בד"כ הוא נפגע כתוצאה ממתיחה גדולה של השריר בפעילות כמו ריצה מהירה, משחק כדורגל או כל פעילות שמערבת תנועה מהירה של הירך.
שריר נוסף אשר "מועד לפורענות" הוא שריר הירך האחורי/שריר מיתר הירך. שהוא למעשה קבוצת
שרירים שנקראת Hamstrings. היא מורכבת מ-biceps femoris, semitendonosus, semimembranosus.

בעת יישור מוגזם או מהיר של הברך נוצרת מתיחה של קבוצת השרירים הזאת ויכולים להיווצר קרעים מיקרוסקופיים עד לקרעים גדולים יותר ונרחבים יותר. עוד קבוצת שרירים שגם הם נפגעים בשכיחות גבוהה יחסית הם שרירי מקרבי הירך (adductor muscles).

האתר "פיזי" הוקם על ידי ליאור בן אלטא- פיזיותרפיסט בעל תואר ראשון מאוניברסיטת בן גוריון שבנגב. האתר הוקם למטרה אחת ואחת בלבד והיא לספק מידע פשוט וישיר למטופלים ולאנשים המתעניינים בפיזיותרפיה בפרט ובבריאות הגוף בכלל. ליאור הוא מדריך חדר כושר ומדריך פילאטיס בנוסף להכשרתו כפיזיותרפיסט.

השארת תגובה