עמוד השדרה של גוף האדם מורכב מ-24 חוליות.הצוואר מורכב מ-7 החוליות העליונות שהן חוליות הצוואריות. הן מתחילות מבסיס הגולגולת ומסתיימות באזור החזה. החוליה הראשונה שעל בסיס הגולגולת (C1) נקראת האטלס(atlas). היא בעלת פתח גדול יותר משאר החוליות משום שדרכה מתחיל חוט השדרה ושם חוט השדרה הוא הרחב ביותר.
מתחתיה יושבת חוליה שנייה (C2) שנקראת האקסיס (axis) והיא בעלת בליטה (dens) אשר חודרת ומתחברת לאטלס בתוך החוליה שמעליה (C1). בשני צידי כל חוליה עוברים עורקי החוליות ובאמצע כמובן, עובר חוט השדרה.חוט השדרה הוא למעשה חלק ממוחנו. הוא נמשך לאורך עמוד השדרה ומשני צידי כל חוליה הוא שולח ענפים אשר מעצבבים את חלקי גופנו (ראה איור). את החוליות של עמוד השדרה עוטפים גידים אשר נועדו לשמור על מנח תקין של החוליות וכמובן גם שרירים שמניעים את העמוד וגם נועדו לשמור על יצבות ומנח תקין של עמוד השדרה. בין חוליה לחוליה ישנו דיסק אשר נועד למנוע חיכוך יתר של חוליה על גבי השנייה ובכדי למנוע זעזוע מוגבר של עמוד השדרה. הדיסק בנוי מהגרעין (nucleus) שסופג את רוב הזעזוע ומוקף מהמעטפת (annulus). פגיעות באזור הצווארי הן נפוצות ומתרחשות בעיקר בעת תאונות דרכים. גם בספורט, פציעות צוואריות הן שכיחות למדי ורובן מתרחשות בענפי ספורט אשר מערבים מגע בין המתחרים (אומנויות לחימה, כדורגל אמריקאי, כדורגל, כדורסל וכו'). כאבי צואר הם כאבים נפוצים מאוד באוכלוסייה. כאבי הצוואר יכולים לנבוע מהמון סיבות. על מנת להמנע מכאבי צוואר או לטפל בכאביםפ אלו צריך קודם לבדוק ממה הם נובעים וכיצד ניתן לטפל בהם.חשוב גם להבדיל בין כאבי צוואר כרוניים למשל על רקע של יציבה לא נכונה או כאבי צוואר אקוטיים כמו למשל בכאבי צוואר לאחר תאונת דרכים. הטיפול והגישה יהיו שונים לגמרי. בכאבי צוואר אקוטיים קודם אנו ננסה להוריד את הכאב החדש שנוצר ולמנוע מהכאב לההיפך לכאב כרוני ניתן למשל להשתמש בטנס כדי לשבור את מנגנון הכאב. בכאבי צוואר כרוניים אנו ננסה לשנות קודם את הסיבה או הגורם לכאבים ובו זמנית לטפל בכאב. ולכן חשוב ללכת למטפל שיידע לאבחן ולשאול את השאלות הנכונות לגבי כאבים אלו. צריך לזכור שכאבי צוואר וטיפולם מורכבים מאוד וזאת בשל היותו של הצוואר תנועתי  יותר מכל אזור אחר בעמוד השדרה. התנועתיות הזאת היא הכרחית וזאת בשל הצורך בראייה לכל הכיוונים אך היא גם זאת שגורמת לצוואר להיות רגיש מאוד לפציעות ופגיעות.

האתר "פיזי" הוקם על ידי ליאור בן אלטא- פיזיותרפיסט בעל תואר ראשון מאוניברסיטת בן גוריון שבנגב. האתר הוקם למטרה אחת ואחת בלבד והיא לספק מידע פשוט וישיר למטופלים ולאנשים המתעניינים בפיזיותרפיה בפרט ובבריאות הגוף בכלל. ליאור הוא מדריך חדר כושר ומדריך פילאטיס בנוסף להכשרתו כפיזיותרפיסט.

השארת תגובה