במצב של כתף קפואה הקפסולה (capsule) שהיא רקמה שעוטפת את מפרק הכתף, "נדבקת" ומתקצרת. כמו כן, יש חוסר בנוזל הסינוביאלי (נוזל מימי צמיגי שנועד לסכך) שבתוך המפרק ש"משמן" את המפרק. הכתף נעשית נוקשה, חסרת תנועתיות וכאובה. ישנם כמה גורמי סיכון שנמצאו להימצאות כתף קפואה כמו סכרת, בעיות לבביות, בעיות ריאתיות ובעיות בבלוטת התריס אך הסיבות המדויקות עדיין לא ידועות.
סימפטומים וסימנים של כתף כפואה:
לכתף קפואה יש 3 שלבים עיקריים:

  • בשלב הראשון הכתף כאובה והאדם אינו מסוגל להניע אותה.
  • בשלב השני יש עירוב של כאב ונוקשות, כאשר הנוקשות מתבטאת בעיקר בקושי בהרמת הזרוע ובקושי של סיבוב פנימי של הזרוע
  • בשלב השלישי יש בעיקר נוקשות וללא כאב כמעט.

בכדי לאבחן את הפגיעה יש לצלם צילום רנטגן מיוחד שבו מוזרק חומר ניגודי שצובע את המפרק, או ע"י צילום MRI. כמו כן, בדיקה פיזיקאלית מקיפה וראיון יהיו חלק מהאבחון.
טיפול כתף קפואה:
הטיפול הפיזיותראפי מתמקד גם בכאב וגם בנוקשות הקיימת.הכאב יכול להיות ע"י טיפול חשמלי להורדת כאב ,טיפול מנואלי עיסוי טיפול ע"י US (אולטראסאונד), חימום וכו'.
בכדי להוריד נוקשות יש לקבל טיפול פיזיותראפי שיכלול בעיקרו מתיחות, חימום וטיפולים מנואלים. אם כל הטיפולים השמרניים לא עוזרים ישנה אפשרות ניתוחית לשחרור אגרסיבי תחת הרדמה.

האתר "פיזי" הוקם על ידי ליאור בן אלטא- פיזיותרפיסט בעל תואר ראשון מאוניברסיטת בן גוריון שבנגב. האתר הוקם למטרה אחת ואחת בלבד והיא לספק מידע פשוט וישיר למטופלים ולאנשים המתעניינים בפיזיותרפיה בפרט ובבריאות הגוף בכלל. ליאור הוא מדריך חדר כושר ומדריך פילאטיס בנוסף להכשרתו כפיזיותרפיסט.

השארת תגובה