אני רוצה לפתוח נושא חשוב ומעט שנוי במחלוקת- דדליפט וכאבי גב. למי שלא מכיר, תרגיל הדד ליפט הוא תרגיל שבו המטופל או המתאמן מרים חפץ מהרצפה. ישנן לא מעט גרסאות של תרגיל זה. את הבסיסית עם הסבר מפורט תוכלו לראות בסרטון הבא:

מדוע אני חושב שהדד ליפט הוא תרגיל שהוא לא רק שאינו מסוכן לכאבי גב אלא חשוב והכרחי?

      • פונקציה
      • חיזוק שרירי גלובלי
      • הפחתת פחד מתנועה

בחיי היום אנחנו משתמשים בוואריציות שונות של התרגיל. בין אם אנחנו מרימים את תיק העבודה, את התינוק שלנו או אם אנחנו שואבים אבק. כל הדוגמאות הללו הן דוגמאות נהדרות לדד ליפט וכמה אנחנו משתמשים בו. בקליניקה או בחדר הכושר, אנחנו יכולים לנטרל את הסיכונים הנלווים, לבצע את אותו התרגיל שאנחנו מבצעים ביום יום רק שהפעם אנחנו בסביבה מבוקרת, מבצעים את התרגיל בטכניקה נכונה, שומרים על גב נייטרלי, מוכנים לביצוע התרגיל ומכווני מטרה. ככל שנרגל את התנועה במצבים מבוקרים, כך אולי נוכל להקטין את הסיכון כשנבצע את התרגיל בחיים הרגילים שלנו. יש לזכור שמפתח חשוב לביצוע נכון ואיכותי של התרגיל הוא עם פיזיותרפיסט או מאמן כושר שיודעים כיצד להדריך את התרגיל. תוכלו לראות כאן כיצד אני מדריך מטופלים ממש בתחילת הדרך לדד ליפט ללא משקל ובאמצעות משובים חיצוניים.

הסיבה השנייה שאני חושב שתרגיל הדד ליפט הוא תרגיל חושב היא שהתרגיל מצריך מאיתנו גיוס של קבוצות שרירים רבות בו זמנית. בנוסף' התרגיל תורם רבות הן לתחושה העמוקה של המפרקים ולשיווי משקל. חישבו על כך, כל השרשרת האחורית של הגוף מגוייסת לצורך הרמת החפץ מהרצפה ומדובר על ה מ ו ן שרירים. כמובן ששרירי הגב עובדים בצורה משמעותית אבל גם שרירי הירך האחורית, השוק ואף מייצבי הכתף נכנסים לפעולה.

הסיבה השלישית ולטעמי החשובה ביותר היא מעגל הפחד מתנועה שכמעט כל אחד שסובל מכאבי גב כרוניים נכנס אליו. תנועה היא חלק בלתי נפרד מחיינו. ברגע שתנועה (ולא משנה איזו) משוייכת לכאב- במקרה הזה כאב גב, אנו נמנעים ממנה ובכך מחריפים את הבעיה. תרגול נכון, הדרגתי ותחת מעקב והשגחה צמודים, יכול להוות את גורם המפנה ויציאה ממעגל הכאב הזה. זוהי הסיבה הכי טובה להתחיל לעשות את הדד ליפט. גם אם הטכניקה לא ב 100% אבל אין סכנה למטופל אני תמיד אעדיף לבצע את הדד ליפט מאשר לבצע טיפול פאסיבי כזה או אחר.

לסיכום,

הדד ליפט מעולה לכאבי גב בגלל השילוב של פונקציה שמערבת קבוצות שרירים גדולות+ שיווי משקל וגירוי פרופיפטיבי.בנוסף, התרגיל יכול לעזור בשבירת מעגל הכאב שאנשים שסובלים מכאב כזה או אחר נכנסים אליו. נקודה חשובה בהחלט שחייבים להבהיר היא שאני לא טוען שזהו התרגיל היחידי ושהוא מתאים לכולם. פיזיותרפיסט טוב או מאמן טוב יוכלו להבדיל ולהתאים את התרגיל לכל אחד או במקרים מסויימים אף לוותר עליו.

האתר "פיזי" הוקם על ידי ליאור בן אלטא- פיזיותרפיסט בעל תואר ראשון מאוניברסיטת בן גוריון שבנגב. האתר הוקם למטרה אחת ואחת בלבד והיא לספק מידע פשוט וישיר למטופלים ולאנשים המתעניינים בפיזיותרפיה בפרט ובבריאות הגוף בכלל. ליאור הוא מדריך חדר כושר ומדריך פילאטיס בנוסף להכשרתו כפיזיותרפיסט.

השארת תגובה