למעשה, ניתן להחליף את כאבי הגב שבכותרת לכל חלק כמעט אחר שבגוף. לטיפול מנואלי באופן כללי ולעיסוי בפרט יש השפעה על מספר מערכות בגופנו. קשה מאוד לפרק את ההשפעה אבל ננסה במאמר הבא לתת כמה נקודות שייתכן שבזכותן לעיסוי יש השפעה חיובית על גופנו.
מחקרים הראו השפעה של העיסוי על רמת הכאב, טווח התנועה ועל התפקוד בקרב הסובלים מכאבי גב. המחקרים כללו בעיקר עיסוי שבדי ועיסוי תאילנדי.
אז מהן התאוריות מאחורי ההקלה של עיסוי על כאבי שריר ושלד בכלל ובפרט כאבי גב?

תאוריית השער בכאב:

הדוגמה הכי טובה לתאר את תאוריית השער בכאב היא במצב שבו קיבלתם מכה ואתם ישר משפשפים את האזור שנפגע על מנת להוריד את הכאב. למעשה, אתם משתמשים בתאוריית השער שאומרת שעל ידי גירוי מכני של חיישנים על העור, אנו "תופסים" את המקום של החיישנים של הכאב. בדרך זו הגוף אינו חש בכאב אלא חש בגירוי המכני. על ידי עיסוי מכוון לאזור הכאוב (במקרה הזה האזור הכאוב הוא הגב), אנו משפיעים על החיישנים שמשדרים למוח שהגב שלנו כואב ולמעשה מנסים לנטרל אותם.

שחרור ספאזם שרירי:

ספאזם שרירי הוא מצב שבו השרירים נמצאים מכווצים ואינם רפויים כמו במצב תקין. ישנן כל מיני תאוריות למדוע מצב זה נוצר. ישנם חוקרים המעריכים שמצב זה הוא חלק מהגורמים לכאבי הגב שאנשים חווים. לכן, שחרור שרירים אלו יכול ואמור להקל על כאבים אלו.

הזרמת דם לאזור:

סברה אחרת היא שעיסוי מזרים דם לאזור הכאוב ובכך מזרז תהליכים דלקתיים אם קיימים באזור זה. הזרמת דם לאזור הודגמה במחקרים וככל הנראה תורמת במידת האפשר לזירוז תהליך דלקתי. יש לזכור שתהליך דלקתי הוא תהליך נורמלי ובריא לגוף והוא התהליך שבעזרתו הגוף מרפא את עצמו. לכן אנו לא מפסיקים את התהליך אלא מזרזים אותו.

השפעה על רמות סרוטונין ודופמין:

מדובר על מקשרים עצביים אשר קשורים לרמות חרדה בקרב אנשים. ידוע שבקרב הסובלים מכאבי גב כרוניים יש רמות חרדה גבוהות יותר מהאוכלוסייה הכללית. לכן, טיפול אשר מוריד את רמות החרדה יכול להועיל בצורה משמעותית את רמות הכאב גם כן. לעיסוי ככל הראה השפעה לא רק מקומית אלא מרכזית על המוח ועל תפקודו.

השפעה על חום הרקמה:

ככל הנראה חימום הרקמה תורם גם הוא לרמת הכאב ולתפקוד של רקמת השריר. עיסוי יכול להעלות את חום הרקמה ולהועיל לרמת האלסטיות של הרקמה ולשפר טווח תנועה.

לסיכום, עיסוי מועיל הן ברמת הרקמה והן ברמה המרכזית כמו השפעה על ייצור מרכיבים עצביים. הוא יכול להיות כלי נהדר כחלק ממערך טיפולי שלם להתמודדות עם כאבי גב כרוניים. כדאי להשתמש בו בנוסף לתרגול רפואי שיעודד חזרה לפונקציה נורמלית ככל האפשר.

מקורות:

  • Guidance on the management of pain in older people. Age Ageing. 2013 Mar;42
  • The effects of slow-stroke back massage on anxiety and shoulder pain in elderly stroke patients. Complement Ther Nurs Midwifery. 2004 Nov;10(4):209-16
  • The effects of effleurage backrub on the physiological components of relaxation: a meta-analysis.Nurs Res. 1997 Jan-Feb;46(1):59-62.
  • The effectiveness of Swedish massage and traditional Thai massage in treating chronic low back pain: a review of the literature. Complement Ther Clin Pract. 2012 Nov;18(4):227-34

האתר "פיזי" הוקם על ידי ליאור בן אלטא- פיזיותרפיסט בעל תואר ראשון מאוניברסיטת בן גוריון שבנגב. האתר הוקם למטרה אחת ואחת בלבד והיא לספק מידע פשוט וישיר למטופלים ולאנשים המתעניינים בפיזיותרפיה בפרט ובבריאות הגוף בכלל. ליאור הוא מדריך חדר כושר ומדריך פילאטיס בנוסף להכשרתו כפיזיותרפיסט.

השארת תגובה