החלטתם יחד עם הרופא המנתח שאתם הולכים לעשות ניתוח להחלפת מפרק הברך. הרבה מהאנשים שמועמדים לניתוח זה אינם מודעים לחלוטין מה צריך לדעת לפני שנכנסים לניתוח. במאמר הבא תוכלו לקבל טיפים חשובים שכדאי ליישם לפני שמבצעים מהלך מסוג זה.

  • תאמו ציפיות מול הרופא המנתח. חובה חובה חובה! רבים מהאנשים שנכנסים לניתוח אינם יודעים למה לצפות מבחינת תפקוד לאחר הניתוח. נכון שרוב הסיכויים הם שתוכלו ללכת יותר טוב לאחר הניתוח אבל ישנם דברים אחרים שצריך לקחת בחשבון כמו זמן ההחלמה מהניתוח וכיצד תתפקדו לאחריו. שבו בצורה מסודרת עם הרופא המנתח, וודאו איתו זמן החלמה ושיקום, סיכונים והיכן ניתן לקבל את השיקום לאחר הניתוח. נסו לרדת לכמה שיותר פרטים עד למתי מורידים את התפרים הניתוחיים והיכן.
  • דאגו לכל הציוד הרפואי לאחר הניתוח. בין אם מדובר על כסא גלגלים, הליכון או קביים, דאגו שהציוד יהיה בבית. בנוסף, כדאי לוודא שאתם חוזרים לבית מותאם אליכם. אם אתם גרים בבית ללא מעלית אז דעו שהסיכוי שתוכלו לעלות לאחר הניתוח בכוחות עצמכם או קטן למדי. בית שמותאם מבחינת פתחים לכסא גלגלים או להליכון הוא גם משהו שצריך לקחת בחשבון.
  • לימדו להתנייד עם כיסא גלגלים, הליכון וקביים לפני הניתוח. הרבה יותר קל ללמוד כיצד ללכת עם אביזרי העזר הללו כשאתם לא כאובים ולא תחת השפעת תרופות. ניתן לפנות לפיזיותרפיסט על מנת לקבל הדרכה ראשונית כיצד להשתמש באביזרים אלו. בנוסף, כל אחד מהאביזרים אמור להיות מותאם לגובה ולמימדים שלכם- התאמה נכונה וטובה תקל עליכם לאחר הניתוח.
  • דעו מה מצפה מבחינת זכויותיכם בקופות החולים. שאלו האם מגיע אליכם פיזיותרפיסט לאחר הניתוח או שאתם מועמדים ללכת לבית חולים שיקומי. אל תחכו שמישהו אחר יבצע את הבירורים הללו במקומכם. קחו את המושכות לידיים ודעו את הפרטים מראש.
  • שאלו מהם הסיבוכים לאחר ניתוח החלפת מפרק הברך. גם סיבוכים ושיקום מאוחר הם שאלות שחייבים לשאול. שאלו כמה זמן אמור לקחת הניתוח וכמה זמן תשהו בבית החולים לאחר מכן.
  • חזקו את הגפה התחתונה לפני הניתוח. כדאי לבקש בפיזיותרפיה תרגילים מתאימים לכם על מנת לבצע אותם בבית. חיזוק גפה תחתונה לפני ניתוח יכול לשפר בצורה משמעותית את תוצאות הניתוח. התרגילים יכללו חיזוק שריר בטן, חיזוק שרירי אגן וירך, חיזוק שרירי שוק ואף קרסול.

לסיכום, לפני כל ניתוח כדאי לעשות התאמות והכנות. על אחת כמה וכמה ניתוחים אורתופדיים בכלל וניתוח להחלפת מפרק הברך בפרט. לכן, הכנה נכונה ומתאימה יכולה להיות ההבדל בין שיקום קשה וארוך לבין שיקום קל וקצר.

האתר "פיזי" הוקם על ידי ליאור בן אלטא- פיזיותרפיסט בעל תואר ראשון מאוניברסיטת בן גוריון שבנגב. האתר הוקם למטרה אחת ואחת בלבד והיא לספק מידע פשוט וישיר למטופלים ולאנשים המתעניינים בפיזיותרפיה בפרט ובבריאות הגוף בכלל. ליאור הוא מדריך חדר כושר ומדריך פילאטיס בנוסף להכשרתו כפיזיותרפיסט.

השארת תגובה