שיטת פילאטיס קרויה על שם ממציא השיטה, ג'וזף פילאטיס, וקיימת למעלה מ- 70 שנה. השיטה הומצאה במלחמת העולם הראשונה כאשר ג'וזף פילאטיס חיפש שיטה לחיזוק ושיקום פצועים בעקבות המלחמה.

בשנים האחרונות חלה התפתחות עצומה בשיטה ויותר ויותר פיזיותרפיסטים מאמצים את השיטה כחלק מתוכנית השיקום שלהם. במאמר הנ"ל אביא לכם כמה מחקרים מדעיים שנעשו בשנים האחרונות בנושא שיקום וטיפול בעיות נפוצות (שני הנושאים העיקריים שנחקרו היו כאב גב והחלפות מפרקים).
פיזיותרפיה נשענת ברובה על מחקרים שנעשים ולכן חשוב מאוד לראות האם שיטת פילאטיס היא שיטה שגם מגובה במחקרים מתאימים. חשוב לציין שמספר המחקרים בשיטה אינו גדול אך הוא גדל משנה לשנה. כל המחקרים שמצוינים במאמר נמצאים ברשימת המקרות בסוף המאמר.
מחקרים מצאו שישנה השפעה חיובית של אימוני פילאטיס על כאבי גב. המחקרים השוו גם את ההשפעה שיש לסוגים שונים של פילאטיס (ישנם מספר שיטות אימון מעט שונה של פילאטיס) ובכולן נמצאה השפעה חיובית של אימון הפילאטיס על כאבי גב.ההשפעה ניכרת לא רק ברמת הכאב שהמתאמנים חוו אלא גם ברמת התפקוד- דבר לא פחות חשוב. ישנו מחקר שמצא שההשפעה של אימוני הפילאטיס נשמרה לאורך שנה לאחר המחקר.
במחקר אחר השוו את השפעת אימוני הפילאטיס ל"בית ספר לגב" שיותר פופולארי בחו"ל. המחקר מצא שפילאטיס השפיע יותר מאשר "בית הספר לגב". התיאוריה שעומדת מאחורי ההצלחה של פילאטיס להורדת כאבי הגב היא בעקבות הקשר בין שרירי הבטן וכאבי גב.
חוקרים רבים מאמינים שישנו קשר הדוק בין שריר הבטן העמוקים לכאבי גב. מחקר ראשון מסוגו בדק האם ישנה השפעה של אימוני פילאטיס על שרירי הבטן ומצא שישנו גיוס שרירי גדול יותר של שרירי הבטן העמוקים במספר תרגילים.זהו מחקר מרתק וחשוב שמוכיח את התיאוריה שעומדת מאחורי הקשר של הפילאיטיס לכאבי גב. מחקר נוסף בדק האם פילאטיס באמת משנה את היציבה.

המחקר בדק את התוצאות המיידיות לאחר האימון (ממש לאחר האימון) והוא מצא שישנו שיפור מינימאלי. התוצאות של המחקר הנ"ל היו די צפויות משום שברור שהתוצאות לא יכולות לבוא ישר לאחר האימון בתחום היציבה, אלא חייבים לבדוק את ההשפעה לאורך זמן (החוקרים ציינו זאת במחקר עצמו).
בנוגע להחלפות מפרקי ירך וברך שני מחקרים מצאו שפרוטוקלים מסוים של פילאטיס היוו שיקום מוצלח לאחר החלפת ירך וברך. חשוב לדעת שישנם הוראות והכוונות מדוייקות לאחר ניתוח אלו וחייבים למלא אחר הוראות המנתח לאחר הניתוחים האלו. המחקרים אינם באים להשוות בין צורות שיקום שונות אלא להציע תחליף לשיקום אחר ע"י פילאטיס.
ישנו מחקר מיוחד במינו שבדק את השפעת הפילאטיס על טווחי תנועה וכאב בכתף ואפילו תחושה כללית בקרב נשים שעברו פרוצדורה ניתוחית בעקבות סרטן השד.המחקר מצא שישנה השפעה לשיטה זאת.
לסיכום:
פילאטיס היא שיטה נהדרת. השיטה מתפתחת ונחקרת בעולם. חשוב לדעת שהיא אינה מהווה תחליף לטיפול ע"י פיזיותרפיה אלא שהיא מהווה תוספת נפלאה להתמודדות עם מצבים אורטופדיים מגוונים. מה עוד שהיא שיטה מהנה לשיפור גמישות, כוח ובריאות הגוף באופן כללי.
מקורות:

Effects of Pilates Exercises on ShoulderRange of Motion, Pain, Mood, and
Upper-Extremity Function in Women Living With Breast Cancer: A Pilot Study
Physical Therapy Volume 88 Number 4
Sagittal Spinal Posture After Pilates-Based Exercise in Healthy Older Adults
SPINE Volume 34, Number 10, pp 1046–1051

Pilates Training for Use in Rehabilitation after Total Hip and Knee Arthroplasty
Clin Orthop Relat Res (2009) 467:1468–1475

Two different techniques in the rehabilitation treatment of low back pain: a randomized controlled tria
Department of Physical Medicine and Rehabilitation G. Pini Orthopedic Institute, Milan, Italy

Transversus Abdominis and Obliquus Internus Activity During Pilates Exercises: Measurement With Ultrasound Scanning
Arch Phys Med Rehabil Vol 89, November 2008
Rehabilitation after Total Hip and Knee Arthroplasty A New Regimen Using Pilates Training
Bulletin of the NYU Hospital for Joint Diseases 2007;65(2):120-5

Pilates-based therapeutic exercise: effect on subjects with nonspecific chronic low back pain and functional disability: a randomized controlled trial.
J Orthop Sports Phys Ther. 2006 Jul;36(7):472-84.

Treating non-specific chronic low back pain through the Pilates Method.
J Bodyw Mov Ther. 2008 Oct;12(4):364-70. Epub 2008 Feb 1.

Altered motor control, posture and the Pilates method of exercise prescription.
J Bodyw Mov Ther. 2009 Jan;13(1):104-11. Epub 2008 Aug 6.

האתר "פיזי" הוקם על ידי ליאור בן אלטא- פיזיותרפיסט בעל תואר ראשון מאוניברסיטת בן גוריון שבנגב. האתר הוקם למטרה אחת ואחת בלבד והיא לספק מידע פשוט וישיר למטופלים ולאנשים המתעניינים בפיזיותרפיה בפרט ובבריאות הגוף בכלל. ליאור הוא מדריך חדר כושר ומדריך פילאטיס בנוסף להכשרתו כפיזיותרפיסט.

השארת תגובה