עצם הפיקה (patella) נמצאת בקדמת הברך וממוקמת בקדמת הברך. היא יוצרת בינה לבין עצם הירך (femur) מפרק שנקרא Pattellofemrol joint. בעת יישור של הרגל הפיקה נעה למעלה והחוצה מעט. בעת כיפוף הברך היא נעה למטה והחוצה מעט. מנח לא נכון של הפיקה ו/או תנועה לא נכונה של הפיקה על גבי עצם הירך יוצר מגע ולחץ מיותרים שלא אמורים להיות וכתוצאה מכך נוצר כאב בקדמת הברך. ישנם הרבה סיבות לכך, למשל, חולשה או תפקוד לקוי של השרירים שעוטפים את הפיקה, שרירים מקוצרים, מנח לא נכון של הירך, מנח לא נכון של כף הרגל וכו'.
סימנים וסימפטומים:

  • כאב בקדמת הברך בעת עלייה או יותר נפוץ, בירידה במדרגות.
  • כאב בישיבה ממושכת (כמו ישיבה בבית קולנוע) גם יכול לגרום לכאב בקדמת הברך.
  • כאב בהליכה ממושכת.

טיפול:
בשלב הראשוני, קירור המקום,הרמה,חבישה ומנוחה וכל אמצעי אחר להורדת כאב ע"י פיזיותרפיה כמו טיפולחשמלי להורדת הכאב, אולטרא סאונד, עיסוי וכו' יהיו פתרון מיידי. לאחר מכן הפיזיותרפיסט יאבחן את המקור לבעיה ויטפלבה. חיזוק, מתיחות ושיטות נוספות כמו קיבוע הפיקה ע"י פלסטרים מיוחדים הם רק חלק ממגוון הטיפולים שניתן לעשות בכדי למנוע הישנות של הכאבים.

האתר "פיזי" הוקם על ידי ליאור בן אלטא- פיזיותרפיסט בעל תואר ראשון מאוניברסיטת בן גוריון שבנגב. האתר הוקם למטרה אחת ואחת בלבד והיא לספק מידע פשוט וישיר למטופלים ולאנשים המתעניינים בפיזיותרפיה בפרט ובבריאות הגוף בכלל. ליאור הוא מדריך חדר כושר ומדריך פילאטיס בנוסף להכשרתו כפיזיותרפיסט.

השארת תגובה