אחד מהגורמים האפשריים לכאבי גב הוא חוסר תנועתיות, לחץ וגירוי מוצא עצב שנקרא הסכיאטיק. עצב זה מתחיל מאזור הגב התחתון ומגיע עד לאזור השוק הקדמית. ברגע שהעצב מגורה או תחת לחץ, הוא מקרין לאזורים בהם הוא עובר/מעצבב.

Gray1244

גורמים אפשריים לכאבי גב עקב גירוי עצב הסכיאטיק:

  • פריצה או בלט דיסק- במצב זה הדיסק הבין חולייתי בולט לתוך תעלת עמוד השדרה באזור יציאת העצב. ברגע שיש לחץ על האזור, שינויים וכאב לאורך הרגל הם הסימפטומים העיקריים. נהוג לומר שככל שיש יותר לחץ על האזור, הכאב יהיה יותר ויותר לכיוון כף הרגל. כלומר, כאב שמקרין עד לאזור השוק הוא חמור יותר מאשר כאב שמקרין לאזור הירך בלבד לדוגמא.
  • שריר שלוחץ על אזורים בהם עובר העצב. שריר באזור הישבן לוחץ בד"כ על העצב ומכאן גורם להקרנה לאורך הרגל. המשמעות היא שאמנם אנו נרגיש את הכאב באזור השוק אך הגורם הוא ככל הנראה מעלה יותר.
  • היצרות של עמוד השדרה- לעתים ולרוב בגילאים מבוגרים, ישנה  היצרות טבעית של תעלת עמוד השדרה שבה עובר עצב הסכיאטיק. במצב כזה, ההיצרות עצמה היא שיוצרת את הגירוי והעומס ובסופו של דבר להקרנה לאורך הרגל.
  • החלקה של חולייה- סיבה נוספת להיצרות עמוד השדרה+ לחץ על שורש עצב יוצרים הקרנה לאורך הרגל מעצב הסכיאטיקה.

סימפטומים לכאבי גב מגירוי עצב הסכיאטיק:

  • תחושת כאב ו/או שריפה ו/או נימול לאורך הרגל. 
  • קושי בכיפוף הגב.
  • קושי בהליכה עם הושטת הרגל קדימה.
  • בשכיבה על הגב, הרמת הרגל ישרה (פאסיבית) תהיה כאובה ותפיק את הסימפטומים. בדיקה זאת נקראת SLR- straight leg raising.

טיפול:

ברמת העקרון הטיפול יהיה חייב להתייחס לסימפטומים ולסיבת הכאב. למשל, הטיפול ייתכן ויהיה שינוי בין כאב גב עקב פריצת דיסק ובין כאב גב ששריר לאורך העצב מכווץ ותופס אותו. בסרטון הבא אני מדגים כיצד אני כשסבלתי מכאב, ביצעתי מתיחות על בסיס קבוע וזאת על מנת להוריד את המתח מהעצב. בסרטון מטה אנ מבצע פרוטוקול של 60 שניות מתיחת SLR+ 10 תנועתיות למערכת העצבית. חשוב לציין שזהו פרוטוקול שאני מצאתי שיעיל לי אך ייתכן ולא יהיה יעיל אצל אחרים ולכן חשוב מאוד לבקר במסגרת פיזיותרפיה על מנת להתאים תכנית שיקום מתאימה לכם.

מקור לתמונה:

Henry Vandyke Carter [Public domain], via Wikimedia Commons

האתר "פיזי" הוקם על ידי ליאור בן אלטא- פיזיותרפיסט בעל תואר ראשון מאוניברסיטת בן גוריון שבנגב. האתר הוקם למטרה אחת ואחת בלבד והיא לספק מידע פשוט וישיר למטופלים ולאנשים המתעניינים בפיזיותרפיה בפרט ובבריאות הגוף בכלל. ליאור הוא מדריך חדר כושר ומדריך פילאטיס בנוסף להכשרתו כפיזיותרפיסט.

השארת תגובה