מהם האופציות הניתוחיות העומדות בפני הסובלים מכאבי גב תחתון? חשוב לדעת ולהפנים שאת ההחלטה הסופית קובעים אך ורק המטופל הסובל מכאבי גב והרופא המנתח. הניתוחים המתוארים כאן הם ניתוחים המיועדים לכאבי גב תחתון כרוניים. הניתוחים מתוארים בקווים כללים ועל מנת לקבל את המידע המקיף והמלא יש לפנות לרופא מומחה בניתוחי גב. בנוסף, תחום הניתוחים האורתופדיי הוא תחום מאוד דינאמי שמתקדם ומתפתח כל הזמן. גם היום חוקרים ומנסים שיטות שונות ומגוונות לניתוחי גב. המאמר אינו בא לתמוך או לשלול ניתוחי גב אלא רק סוקר את הניתוחים המקובלים לכאבי גב כרוניים. בנוסף לכל האמור, ישנה בעיה לאבחן את מקור הבעיה לכאבי גב כרוניים. מחקרים מצאו שגם בקרב אנשים ללא סימפטומים מכאבי גב, נמצאו שינויים ניווניים בדיסק הבין חולייתי. לכן, לא תמיד ניתן להסתמך רק על הממצאים אשר נמצאו בצילומים ובאמצעי הדמיה. ניתוח גב הוא ניתוח לכל דבר ובשל כך הוא נתון לאותן הסכנות ככל ניתוח. כדאי ורצוי להתייעץ עם הרופא המטפל לגבי מהן הסכנות הספציפיות לכל ניתוח. שאלו לגבי אחוזי וסיכויי הצלחה, שאלו לגבי נסיון הרופא ואל תתביישו לבקש גם חוות דעת שנייה בנוגע לניתוח שאתם עומדים לעבור. ניתוחים בעמוד השדרה הם לא משהו מהשנים האחרונות אך ההתקדמות בהן בשנים האחרונות גדולה וזאת משום שהאמצעים הטכנולוגיים שבהן משתמשים הרופאים בניתוחי עמוד שדרה התקדמו מאוד.

אז מהם הניתוחים הנפוצים לכאבי גב כרוניים?

הניתוחים מתחלקים באופן כללי לארבע קטגוריות:

קיבוע של עמוד השדרה – Lumbar fusion

החלפת הדיסק הבין חולייתי- disc arthroplasty

מייצב דינאמי לחוליות עמוד השדרה-

dynamic stabilization

פרוצדורות ניתוחיות מינימליות כמו חיתוך של

הדיסק הבין חולייתי וביצוע וחימום נקודתי או

אמצעי חשמלי מקומי באזור הדיסק-

percutaneous techniques.

קיבוע עמוד שדרה (בד"כ לומברי/תחתון):

בניתוח מסוג זה, מבוצע קיבוע של מספר חוליות ע"י מקבע פנימי שמוחדר ומוברג על גבי החוליות. מטרת הקיבוע היא מניעת התנועה בין אותן חוליות עמוד שדרה. לרוב, מבוצע ניתוח זה כאשר ישנה החלקה של חוליה על גבי החוליה השנייה וחוסר יציבות. מספר מחקרים הראו על הצלחה במקרים אלו של ניתוח מסוג זה. לעומת זאת, יעילות ניתוח זה כאשר מדובר בכאב גב כרוני על רקע לא ידוע מוטלת בספק. צריך לזכור שברגע שהקיבוע במקומו, אין אפשרות לבצע תנועה באזור שבו הקיבוע מונח. לכן, יש גם חשיבות במיקום הקיבוע על גבי עמוד השדרה (אם זה בגב עליון או תחתון או צווארי) משום שבכל מקום על גבי עמוד השדרה ישנה תנועה שונה של החוליות.

סרטון על קיבוע עמוד השדרה:

החלפת הדיסק הבין חולייתי:
הרעיון מאחורי החלפת הדיסק הבין חולייתי הוא שהדיסק הפגוע הוא האחראי לכאב הכרוני של המטופל. לכן, היתרון של ההחלפה הוא שבכך נמנעים מקיבוע וממניעת תנועה כמו בניתוח מסוג קיבוע של עמוד השדרה התחתון. מחקרים לעומת זאת הראו תוצאות מנוגדות בכמה מקרים של השוואה בין החלפת הדיסק לבין קיבוע החוליות. כיום הבעייתיות בניתוח זה היא מיעוט הידע לגבי התוצאות בטווח
הארוך ועמידות הדיסק התחליפי. הניתוח מבוצע בד"כ בגישה קדמית כלומר מדופן הבטן. צרך לזכור שלניתוח מסוג זה ישנם המון איסורים שבהם אסור לנתח. במחקר שנערך בקרב מועמדים לניתוח גב נמצא שמתוך 100 מועמדים, 95% מהם לא היה ניתן לבצע את הניתוח להחלפת הדיסק הבין חולייתי.
סרטון קצר המדגים החלפת דיסק בין חולייתי:


מייצב דינאמי לחוליות עמוד השדרה:
המייצב הדינאמי מונח בדומה לקיבוע הבין חולייתי בין שתי חוליות. ההבדל בינו לבין הקיבוע הוא שהוא מאפשר תנועה מסוימת בין החוליות. מטרתו היא הורדת העומס הבין חולייתי על דיסק עמוד השדרה.
פרוצדורות ניתוחיות מינימליות:
הן פרוצדורות שבהן הצורך בניתוח מאסיבי יורד. הרעיון הוא חדירה לתוך הדיסק ובאמצעות חימום ושימוש באמצעים אחרים בנוסף, להוריד את הכאב בדיסק המטופל.
לסיכום:
למרות שישנן כמה פרוצדורות ניתוחיות אפשריות לכאבי גב כרוניים, אין אפשרות על פי המחקרים הקיימים להוציא מסקנה לגבי היעילות המוחלטת שלהם בפתרון בעיית כאב הגב הכרוני. יש צורך במחקרים נוספים על מנת לאשש או לשלול את יעלות האפשרות הניתוחית בפתרון לכאבי גב כרוניים.

האתר "פיזי" הוקם על ידי ליאור בן אלטא- פיזיותרפיסט בעל תואר ראשון מאוניברסיטת בן גוריון שבנגב. האתר הוקם למטרה אחת ואחת בלבד והיא לספק מידע פשוט וישיר למטופלים ולאנשים המתעניינים בפיזיותרפיה בפרט ובבריאות הגוף בכלל. ליאור הוא מדריך חדר כושר ומדריך פילאטיס בנוסף להכשרתו כפיזיותרפיסט.

השארת תגובה