עמוד השידרה מורכב מחוליה שמונחת על גבי חוליה. ספונדילוליזיס הוא מצב שישנו שבר או סדק בצידה האחורי של חוליה. לרוב, השבר יתרחש בחוליות התחתונות בעמוד השידרה המותני של הגב. שברים מסוג זה לרוב מתרחשים אצל ספורטאים/מתעמלים/רקדנים שנמצאים בסופי הטווחים של עמוד השידרה. הלחץ שנוצר בעקבות עומס מצטבר על עמוד השידרה גורם לחוליה להיות פחות עמידה וכך לאורך זמן השבר מתפתח. צריך לציין שלא תמיד השבר ילווה בכאב. כאב יווצר בעיקר אם בעקבות השבר יתרחש חוסר יציבות של עמוד השידרה.
סימנים וסימפטומים ספונדילוליזיס:

  • כאב גב באזור השבר שבעיקר מופיע בתנועות של עמוד השידרה בייחוד השענות לאחור.
  • בהתאם לחומרת המצב ייתכנו הקרנות לאזור הישבנים
  • והרגליים וזאת בשל הקירבה לחוט השידרה באזור זה.
  • בצילום רנטגן פשוט, ניתן לראות ולאבחן את השבר.

טיפול ספונדילוליזיס:
לרוב, הטיפול יהיה שמרני ובעיקר טיפול בפיזיותרפיה. בשלב האקוטי (24-48 שעות) יש לטפל באזור הדלקתי ובכאב שנוצרו עקב כך. אפשרויות הטיפול הן רבות כמו: טיפול על ידי אולטרא סאונד, טיפול חשמלי להורדת כאב, קירור המקום, תרגילי מתיחה עדינים, טיפול מנואלי וטיפול תרופתי (הזרקות או מתן תרופות אנטי דלקתיות ונוגדי כאבים בהתאם להחלטת הרופא המטפל). לאחר הטיפול במצב האקוטי יש צורך בהתערבות ע"י פיזיותרפיה. הטיפול יכלול חיזוק והארכת שרירים, טיפול יציבתי, חיזוק שרירי הורדת כאבים ועוד.
ישנה חשיבות רבה לשרירי הבטן כדאי לקרוא על חשיבות שרירי הבטן בכאבי גב.

האתר "פיזי" הוקם על ידי ליאור בן אלטא- פיזיותרפיסט בעל תואר ראשון מאוניברסיטת בן גוריון שבנגב. האתר הוקם למטרה אחת ואחת בלבד והיא לספק מידע פשוט וישיר למטופלים ולאנשים המתעניינים בפיזיותרפיה בפרט ובבריאות הגוף בכלל. ליאור הוא מדריך חדר כושר ומדריך פילאטיס בנוסף להכשרתו כפיזיותרפיסט.

השארת תגובה