איזה התעמלות כדאי לבצע כאשר ישנו כאב גב?

את השאלה הזאת אני נשאל לפחות פעמיים ביום במסגרת עבודתי כפיזיותרפיסט. כיום ישנו מבחר עצום של סוגי אימון גופני. החל מאימון בחדר הכושר ועד לשחייה ואימון במתקני ספורט בגנים הציבוריים בערים. למעשה אין כזה דבר אימון אידיאלי לכאבי גב. הרבה אנשים חושבים למשל שחייה היא האימון הכי טוב לכאבי גב אבל גם שחייה לא מספקת את הפתרון המושלם לכאבי גב. הרבה תלוי בסיבה לכאבי גב. למשל, אם מדובר על כאב גב על רקע שינויים ניוונים של החוליות, הייתי ממליץ על אימון אשר יערב תנועתיות של עמוד השדרה כמו פלדנקרייז או פילאטיס. במידה ומדובר על כאב גב על רקע של שרירי כלומר שריר תפוס או שריר שמתפקד בצורה לא נכונה הייתי ממליץ על שחייה ובעיקר על שחיית גב משום שכך ישנה תמיכה מלאה לגב. חשוב לזכור שכיום ישנה המלצה לבצע פעילות אירובית מתונה לכל סוגי כאבי הגב הכרוניים ולכן במידה והאדם שסובל מכאבי גב מסוגל ללכת כעשרים דקות, הייתי ממליץ לו לעשות כך. בנוסף, חשוב לזכור שדבר חיוני הוא לעבור בדיקה אצל פיזיותרפיסט שיוכל להמליץ על ספורט שמתאים לכם בדיוק. הפיזיותרפיסט יבדוק את רמת הגמישות שלכם, את הנוקשות של
המפרקים ושל עמוד השדרה, את מידת הצורך בייצוב ובחיזוק הגב או ביצירת תנועתיות ועוד הרבה פרמטרים שרק פיזיותרפיסט שמתמצא בנושא יכול לבדוק ולתת את חוות דעתו.

אז מהם הדברים החשובים שעלינו לדעת כשאנו בוחרים התעמלות לכאבי גב?
דבר ראשון, להתייעץ עם איש מקצוע. איש המקצוע ייתן לכם הדרכה מה לעשות אבל לא פחות חשוב, מה לא לעשות ואיך לא לסכן את עצמנו. 
חשוב לדעת שבמידה וכאב הגב מתגבר בזמן
ביצוע ההתעמלות אז כמובן יש להפסיק את האימון ולבחור צורת אימון אחרת על מנת להתאמן. אימון טוב הוא אימון שיכלול את כל מרכיבי הכושר הגופני: סיבולת לב ריאה, סיבולת שריר, כוח, מהירות, זריזות,  גמישות ושיווי משקל. לכן חשוב שאם בצורת אימון אחת אין את כל המרכיבים, בצעו את המרכיבים האחרים באימון אחר.הטיפ חשוב לא רק בנושא כאבי גב אלא בכל הקשור בכושר הגופני. כל ספורט שעושה לכם טוב מבחינה גופנית ושתתמידו בביצוע הספורט הוא מתאים לכם ויכול רק להועיל. הקפידו על בטיחות בביצוע הספורט שבהם אתם עוסקים. כל ספורט יכול להיות מסוכן גם אם הוא אינו נראה כך בהתחלה. 

האתר "פיזי" הוקם על ידי ליאור בן אלטא- פיזיותרפיסט בעל תואר ראשון מאוניברסיטת בן גוריון שבנגב. האתר הוקם למטרה אחת ואחת בלבד והיא לספק מידע פשוט וישיר למטופלים ולאנשים המתעניינים בפיזיותרפיה בפרט ובבריאות הגוף בכלל. ליאור הוא מדריך חדר כושר ומדריך פילאטיס בנוסף להכשרתו כפיזיותרפיסט.

השארת תגובה