בתוך הברך ישנם שני מניסקוסים שעשויים מחומר פיברוטי דמוי פלסטיק גמיש. המניסקוסים מונחים על גבי עצם השוק (tibia) בחלקה העליון (tibial plateau). המניסקוסים מעובים בחלקם החיצוני ותפקידם העיקרי הוא לייצב את הברך ולשמש כמעיין בולמי זעזועים למפרק. לרוב, פגיעות במניסקוסים נגרמות כתוצאה מתנועה סיבובית של עצם השוק
(tibia) על גבי עצם הירך (femur) בנשיאת משקל. פגיעה במניסקוסים גורמת בלי שום צל של ספק לכאבי ברכיים והגבלה בתנועה (כמובן שההגבלה והכאב קשורים במידת הפגיעה).
סימנים וסימפטומים של קרע במניסקוסים:
המניסקוסים עצמם אינם מעוצבבים ולכן כאבי הברכיים שאנו מרגישים לא בא ממבנים אלו. בד"כ הכאבים נובעים ממבנים אחרים באזור והם אלו שמשדרים את תחושת הכאב. מבנים אלו הם לרוב הרצועה הפנימית והרצועה האופקית שמתחברות למניסקוסים. בנוסף לעצבוב הנמוך, אספקת הדם למניסקוסים היא מעטה, ולכן זמן הריפוי של המניסקוסים ארוך יחסית.
ברגע שאספקת הדם לאיבר מסוים היא נמוכה, יכולת הריפוי של אותו איבר נפגעת בצורה משמעותית והיא תהיה ארוכה יותר.
ייתכן מצב שבו הברך תישאר "נעולה" כלומר לא תהיה אפשרות לקפל או לישרה וזאת משום שהמניסקוס הקרוע פוגע באפשרות הזאת. קיפול פתאומי של הברך בעת הליכה וקריסה של הגוף על גבי הברך ייתכנו גם הם וזאת בעקבות חולשת שרירים שמתרחשת בגלל הפגיעה.
טיפול בקרע במניסקוסים:
אם הפגיעה אינה חמורה, כלומר, אין פגיעה ביישור, קיפול או בעיה של קיפול פתאומי של הברך בעת נשיאת משקל, טיפול פיזיותרפיה הוא הטיפול המתאים ביותר. הטיפול הפיזיותראפי יכלול מגוון טכניקות להורדת כאבי הברכיים כמו: חימום וקירור האזור, שימוש בטיפול חשמלי להורדת הכאב, אולטרא סאונד, עיסוי וכו'. במידה והפגיעה חמורה, טיפול ניתוחי מתבצע לרוב ע"י אורטוסקופיה (החדרת מצלמה קטנה וכלי ניתוח דרך חתכים ניתוחיים קטנים).

[lightbox full="http://www.youtube.com/watch?v=hwnFgm6jiKY" title="תאור פגיעה במניסקוס"]לחצו כאן על מנת ללמוד בסרטון על פגיעה במניסקוס[/lightbox]

האתר "פיזי" הוקם על ידי ליאור בן אלטא- פיזיותרפיסט בעל תואר ראשון מאוניברסיטת בן גוריון שבנגב. האתר הוקם למטרה אחת ואחת בלבד והיא לספק מידע פשוט וישיר למטופלים ולאנשים המתעניינים בפיזיותרפיה בפרט ובבריאות הגוף בכלל. ליאור הוא מדריך חדר כושר ומדריך פילאטיס בנוסף להכשרתו כפיזיותרפיסט.

השארת תגובה