הרצועה הצולבת הקדמית נמצאת בתוך מפרק הברך. היא מחברת בין עצם הירך (femur) לבין עצם השוק (tibia) ומונעת החלקה או תנועה מוגזמת קדימה של השוק (tibia) על גבי הירך(femur). כמו כן היא אחראית גם לייצוב הברך ולהעברת מידע למח בנוגע למנח הברך (מונח שנקרא –פרופיורצפיה).
בד"כ כאשר נגרם נזק לרצועה הקדמית הצולבת הוא גדול כך שגם מבנים אחרים כמו המניסקוסים והרצועה הפנימית (medial collateral ligament) נקרעים גם הם. החבלה נגרמת בד"כ מכוח גדול שפוגע בברך או עקב מגע או עקב נחיתה לא טובה (למשל ברגל ישרה לגמרי או בפגיעה סיבובית של הרגל). זוהי פציעה נפוצה מאוד בקרב ספורטאים ובמיוחד בקרב שחקני כדורגל או מחליקי סקי שלג. חשוב לציין שבד"כ הכאב שחשים בעת קריעה של רצועה צולבת קדמית הוא לגמרי מהכאב שחשים בכאבי ברכיים כרונים. הכאב הוא חד, ממוקד מאוד בתוך מפרק הברך והאדם שסובל מקרע זה יוכל לומר לכם בדיוק מתי קרה הקרע וכיצד.
מחקרים הראו שנשים ספורטאיות סובלות מפגיעה מסוג זה יותר מגברים באותם ענפי מקצוע.
סימנים וסימפטומים:

  • בד"כ בעת הפגיעה ברצועה יישמע קול של קריעה.
  • כאב ונפיחות יהיו גם הם כמובן. בהתאם לגודל הנזק שנגרם לרצועה כך גם תהיה מידת הכאב והנפיחות.
  • הגבלה בתנועה וחולשה עקב כאב גם הם יהיו חלק מהסימפטומים.
  • ניתן לאבחן ע"י צילום MRI, ע"י מבחנים פיזיקאליים אשר נעשים ע"י הרופא או הפיזיותראפיסט וע"י האבחנה המדויקת ביותר, שהיא ע"י ארטרוסקופיה- החדרת מצלמה למפרק דרך חתך ניתוחי קטן (באמצעות אורטוסקופיה אפשר גם לתקן את הקרע).

טיפול בקרע ברצועה הקדמית:
בשלב האקוטי/ראשוני (24-48 שעות), קשה לאבחן את הבעיה ולכן הטיפול העיקרי יהיה הורדת כאב ונפיחות ע"י קירור המקום, הרמה, חבישה ומנוחה וכל אמצעי אחר להורדת כאב ע"י פיזיותרפיה כמו טיפול חשמלי להורדת הכאב, אולטרא סאונד,עיסוי וכו'. הטיפול בנזק עצמו יכול להיות טיפול שמרני,כלומר,ע"י פיזיותרפיה החזרת הברך לתפקוד המרבי שלה. אפשרות שנייה היא ע"י התערבות ניתוחית. השיקולים להחלטה של איזה טיפול לתת הם מגוונים כמו, מידת הנזק, גיל המטופל, תפקוד (תפקוד הברך של ספורטאי הוא שונה לחלוטין משל אדם שלא עוסק בפעילות גופנית באופן מקצועי), מידת אי היציבות וכו'. כמובן שלאחר הניתוח יש צורך בטיפול ע"י פיזיותרפיה אינטנסיבי ולאורך זמן. הטיפול יכלול הורדת כאב, החזרת טווח התנועה, חיזוק והחזרת היכולת מלפני הניתוח.

[lightbox full="http://www.youtube.com/watch?v=lpIOMuqXWrE" title="קרע של הרצועה הצולבת הקדמית"]תיאור על קרע של הרצועה הצולבת הקדמית[/lightbox]

האתר "פיזי" הוקם על ידי ליאור בן אלטא- פיזיותרפיסט בעל תואר ראשון מאוניברסיטת בן גוריון שבנגב. האתר הוקם למטרה אחת ואחת בלבד והיא לספק מידע פשוט וישיר למטופלים ולאנשים המתעניינים בפיזיותרפיה בפרט ובבריאות הגוף בכלל. ליאור הוא מדריך חדר כושר ומדריך פילאטיס בנוסף להכשרתו כפיזיותרפיסט.

השארת תגובה