שיקום לאחר ניתוח

מדי שנה מתבצעים בארץ אלפי ניתוחים אורתופדים. הניתוחים הם החל מניתוח לאחר החלפת ברך ועד לניתוח לתיקון קרע בכתף. לא פחות חשוב מהניתוח עצמו הוא השיקום שלאחריו עובר מי שנותח. פיזיותרפיה לאחר ניתוח חשובה בצורה משמעותית משום שלעיתים רבות בסופו של דבר היא תקבע האם הניתוח יצליח והאדם יחזור לפעילות היום יומית שלו מלפני הפציעה או לאחריו.

לרוב, ניתן לחלק את הניתוחים האורטופדיים לשניים:

  • ניתוחים אלקטיביים: ניתוחים שהם מתוכננים. לרוב מדובר על פציעות שנמשכות לאורך זמן ופוגעות בתפקוד היום יומי. ניתן לומר שהאדם בדרך כלל יכול להמשיך בחיים שלו גם לפני שעובר את הניתוח אך איכות החיים שלו נפגעת צורה משמעותית בשל כך. היתרון הגדול כשאדם עובר ניתוח אלקטיבי הוא בכך שניתן וחשוב להתחיל פיזיותרפיה עוד לפני הניתוח.  החשיבות היא מכמה סיבות – החל מלימוד הליכה עם קביים לדוגמא אם יש צורך ועד לחיזוק שרירי עוד לפני הניתוח ותאום ציפיות לבי השיקום לאחר הניתוח. לכן, כאי מאוד לראות פיזיותרפיסט עוד לפני הניתוח.
שיקום לאחר ניתוח
  • ניתוח דחופים: ניתוחים אלו הם ניתוחים שמתרחשים בעקבות טראומות כמו שברים אורתופדים או חבלות למינהן. ניתוחים אלו יכולים להיתבצע החל מספורטאים שחוו פציעה ועד לאנשים מבוגרים ששברו את צוואר הירך לאחר נפילה. כאן הפיזיותרפיה לאחר הניתוח חשובה בצורה משמעותית. זמן ההחלמה משתנה מפציעה לפציעה ובנוסף, האדם לא מוכן לתהליך השיקום בניגוד לניתוחים האלקטיבים. לכן פיזיותרפיסט שהוא מתמחה ומתמצא בשיקום שכזה, יהיה אחד הגורמים המשפיעים ביותר בתהליך ההחלמה שלכם.

בקליניקה שלי אני מעניק חבילות שיקום לאחר ניתוחים. החבילות האלו כוללות ביקורים תכופים יותר, מעקב צמוד וליווי מלפני הניתוח בניתוחים אלקטיבים או לאחר הניתוח הניתוח בניתוחים בעקבות טראומות ועד לחזרה המלאה לתפקוד של המטופל. הליווי הוא הליווי הפיזיותרפי המקצועי ביותר שאני יכול להעניק עם האביזרים המתקדמים ביותר ואמצעים מעולים שישנם בקליניקה. חשוב לזכור שמעבר לתמיכה הפיזית שצריך, לעיתים רבות צריך הכוונה ויעוץ מעבר כמו הדרכה לאיך יראה היום שאחרי השיקום ועד לאיך אנחנו חוזרים בצורה בטוחה לספורט שאהבנו לעשות מלפני הפציעה.

מעוניינים לשמוע פרטים נוספים ?

זכרו שלעיתים בחירת הפיזיותרפיסט המתאים ביותר, חשובה לא פחות מבחירת המנתח שביצע את הניתוח.