המאמר הבא יכלול את התהליך הכללי של שיקום שבר בקרסול. המאמר מתאר אבני דרך בשיקום אך חשוב לזכור שזמן השיקום ואופיו יכולים להשתנות בהתאם לסוג השבר, מיקומו, האם בוצע קיבוע ובמידה וכן היכן, גיל המטופל ועוד גורמים אחרים רבים. לכן, השיקום חייב להיעשות רק על ידי איש מקצוע רפואי (פיזיותרפיסט) בשיתוף פעולה ובתיאום מלא עם הרופא המטפל.

הלכתם לרופא, הרופא הוריד את הגבס (לרוב לאחר 6 שבועות- גבס שאינו עובר את הברך), צילם צילום רנטגן על מנת לוודא שהשבר התאחה והחליט שניתן להתחיל בשיקום הפיזיותרפיה.

האם מישהו הסביר לכם בתחילה מהו שבר בקרסול? אם לא אז הדבר הראשון שעליכם לדעת הוא מה בדיוק קרה לכם?

הציצו בסרטון הקטן כאן בכדי ללמוד מעט על מהו שבר בקרסול:

 אבל מה הלאה?

הדבר הראשון שעל הרופא המטפל לרשום הן הוראות דריכה. האם מותרת דריכה מלאה על הרגל? האם מותרת דריכה חלקית או שאסור עדיין לדרוך.
בכל אחד מהמקרים האלו צריך ללמוד כיצד ללכת עם אביזרי עזר או ללא. בדרך כלל ההמלצה היא לדרוך בעזרת קביים. גם כאשר מותרת דריכה מלאה, ההליכה היא הליכה כאובה ובעלת תבנית הליכה לקויה בדרך כלל. הליכה לאורך זמן בצורה לא תקינה היא דבר שכדאי להימנע ממנו.

בסרטון הבא תוכלו ללמוד כיצד ללכת עם קביים:

לאחר שיצאתם מהרופא המטפל עם הפניה לפיזיותרפיה ובה כתובה הוראת הדריכה ופרטים אחרים שהרופא מעוניין שהפיזיותרפיסט שלכם יידע, עליכם לקבוע תור מהר ככל האפשר לפיזיותרפיה. דאגו שיש לכם כמה שיותר מידע לפני שאתם באים לפיזיותרפיה. צילומי רנטגן מלפני השבר ולאחריו, מידע מבית החולים, טופס שחרור וכו'.

מה עושים בפיזיותרפיה?

הגעתם לפיזיותרפיסט, לאחר ראיון קבלה קצר, הפיזיותרפיסט יבדוק אתכם ומכאן יתחיל תהליך השיקום. נחלק את התהליך לשלושה שלבים:

 • השלב ההתחלתי- המידי לאחר הורדת הגבס.
 • שלב הביניים.
 • השלב הסופי.

השלב ההתחלתי:
בשלב זה ישנן שלוש מטרות עיקריות.

 • הורדת כאב- על ידי כל האמצעים שיש בידי הפיזיותרפיסט. אמצעים אלקטרותרפיים, עיסוי, הכנסת הרגל לתוך מערבולת מים, קירור האזור וכו'.
 • הורדת הנפיחות- מאוד דומה להורדת הכאב. הנפיחות היא למעשה חלק מהגורמים לכאב ולכן טיפול בנפיחות שנוצרת בקרסול הוא חיוני ביותר.
 • שיפור והחזרת טווח התנועה לקרסול- ללא טווח תנועה תקין ונורמלי של הקרסול כל תפקודי היום יום נפגעים. דמיינו ירידה ועלייה במדרגות ללא טווח מתאים או ריצה אחרי הילד הקטן שלכם.

מה ניתן לצפות בשלב זה של השיקום?

אין ספק שמדובר על שלב שבו הרגל יכולה להתנפח בקלות, להאדים ולכאוב. חשוב ליידע את המטפל בכל פעם שישנו שינוי שכזה ולקבל הנחיות לטיפול. שלב זה משתנה מאדם לאדם ויכול להימשך בין חודש לחודשיים ואף יותר. גיל, רמת תפקוד לפני השבר, מיקום השבר יכולים להוות משקל מכריע לזמן השיקום. סבלנות היא מילת המפתח בשלב זה.

שלב הביניים:
בשלב זה ישנן ארבע מטרות עיקריות.

 • הגעה לטווח תנועה נורמלי השווה לרגל הבריאה.
 • שימור טווח התנועה.
 • הליכה ללא אמצעי עזר (קביים).
 • חיזוק שרירי גפה תחתונה.

בשלב זה אנו מכינים את הגוף לחזרה לתפקוד לפני השבר. השלב יכול להימשך בין חודש לחודשיים. בשלב זה פחות נתמקד בהורדת הכאב ויותר בתפקוד כמו הליכה, ירידה ועלייה במדרגות וכו'. עבודה על נשיאות משקל שוות בין שתי הגפיים תהיה חלק ניכר מעבודתו של הפיזיותרפיסט בשלב זה.

השלב הסופי של השיקום:

בשלב זה המטרה היא להגיע לתפקוד נורמלי מלפני השבר. כאן תתחילו לתרגל ריצה, עמידה על רגל אחת, שיפור שיווי משקל, ירידה ועלייה במדרגות וכו'. כמובן שיש להתחשב בתפקוד מלפני השבר. תפקוד של אדם בן 80 שונה לחלוטין מתפקוד של בחור בן 18. זמן ההחלמה הסופי סרך כלל הוא בין 4 חודשים לחצי שנה ושוב יכול ם להיות פחות או יותר ומשתנה מאדם לאדם.

לסיכום:

שבר בקרסול הוא שבר נפוץ למדי ולמרות שמדובר על תהליך שיקומי לא פשוט ולא קצר, במרבית המקרים החזרה לתפקוד היא חזרה מלאה. כפי שכבר נכתב, סבלנות היא מילת המפתח כשמדובר על שיקום שבר בקרסול.

האתר "פיזי" הוקם על ידי ליאור בן אלטא- פיזיותרפיסט בעל תואר ראשון מאוניברסיטת בן גוריון שבנגב. האתר הוקם למטרה אחת ואחת בלבד והיא לספק מידע פשוט וישיר למטופלים ולאנשים המתעניינים בפיזיותרפיה בפרט ובבריאות הגוף בכלל. ליאור הוא מדריך חדר כושר ומדריך פילאטיס בנוסף להכשרתו כפיזיותרפיסט.

39 תגובות

 1. דניאל הגב

  אחלה מאמר, תודה על האינפורמציה!

 2. ליאור בן אלטא הגב

  היי דניאל. בשמחה, ליאור.

 3. דניאל הגב

  תודה רבה על כל המידע עזרת לי מאוד …!!!

 4. צחי ליבוביץ הגב

  בהחלט מעניין אך אין לי מושג איזה פיסיוטרפיסט בכללית אני יקבל
  חשוב לי לחזור לרוץ ולהיות מסוגל לשוב למרתון בהקדם.
  צחי

 5. ליאור בן אלטא הגב

  היי צחי, היכן אתה גר? האם יש לך כללית מושלם?

 6. מיכל גפן הגב

  תודה רבה!

  המאמר והסרטונים נתנו לי מידע רב ועזרו לי מאוד!

  מיכל

 7. ליאור בן אלטא הגב

  שמח שעזר 🙂

 8. ליאת אקציפר הגב

  הכתבה שלך מאוד מעניינת ומאוד עזרה לי
  היום הורדתי גבס עם שבר בקרסול ואני אמורה להתחיל פיזיוטרפיה בראשון לציון יש לי בכללית פלטיניום אני יכולה לבחור פיזיותרפיסט ?אתה עובד בפינסקר בראשון?כי קבעתי את התור הראשון ביום ג
  אני בת 36.5 שמי ליאת

 9. רונית בניאן הגב

  תודה רבה על המידע, היה שימושי ומעניין.

  לפני יומיים הורדנו לבן שלנו (בן 6) את הגבס מהרגל – שבר את מסרק הבוהן. היה 4 שבועות עם גבס. לאחר שעשינו צילום – הרופא אישר שהכל בסדר ולא נתן לנו פיזיוטרפיה – שאלתי לגבי זה, האורטופד אמר שאין צורך ושהוא יכול לחזור לשגרה לאט לאט. העניין הוא שהילד לא מסוגל לדרוך על הרגל – גם בגלל הפחד וגם טוען שכואב לו – האם זה סביר? לקחת אותו לאורטופד שוב פעם? הייתי שמחה לעצה טובה בעניין מנסיונך.
  תודה רבה, רונית

 10. ליאור בן אלטא הגב

  רונית שלום.
  לגבי הפחד והכאב- מובן לחלוטין. מאוד יכול להיות שלאחר הסרת הגבס יכאב. גם הפחד מובן. אני הייתי חוזר לאורתופד ושואל לגבי הפיזיותרפיה. פיזיותרפיסט טוב יעזור לבנך ללמוד לחזור לתפקוד ולהפחית את הכאבים והפחד.
  בהצלחה!

 11. אפי הגב

  תודה רבה על הסרטון והמאמר שלך יצאתי מעודד שאחרי שבר כזה אפשר לחזור לפעילות מלאה
  בשבר שלי זכיתי במהלך אימון קרב מגע הכף רגל שלי נתקע המיזרן ואני והשותף שלי נפלנו שמעתי את העצמות נשברות יש לי שלושה שברים.
  בזכות המאמר שלך השתפר לי מאוד מצב הרוח ומקווה לחזור לפעילות בהקדם האפשרי

 12. ליאור בן אלטא הגב

  היי אפי, שמחתי לעזור 🙂

 13. גרנד הגב

  יום חמישי (26/2/15) שברתי את הקרסול כתוצאה מי תאונת קטנוע אני בן 16 וחצי ורציתי לדעת איך לטפל בזה וכמה זמן החלמה תימשך

  • ליאור בן אלטא הגב

   היי. כמו שכתוב בכתבה, לאחר שבר בקרסול, השיקום מאוד משתנה מאחד לשני. לכן, לא אוכל לתת לך הערכה לגבי זמן השיקום. אני ממליץ להתייעץ עם הפיזיותרפיסט המטפל בך.

 14. חנה ממו הגב

  שלום רב,
  תודה על המאמר והסירטון היום הורידו לי את הגבס ואני עדיין סובלת מכאבים בקרסול צריכה להתחיל פיזיוטרפיה האם היית ממליץ על שחיה או הליכה במים ?

  • ליאור בן אלטא הגב

   על מנת לדעת האם מתאים לך שחיה או הליכה במים, חייבים להעריך את מצב הרגל קודם. כדאי בשלב המיידי להתחיל פיזיותרפיה וכמה שיותר מהר.. בהצלחה!

 15. בר מניס הגב

  מאמר עתיר במידע רלוונטי וחשוב! אין ספק שעזר לי מאד..
  יצאתי מיד שרה עם קביים ובמחשבה שאין מה לדעת. בסוף היום כבר הרגשתי כאבים מציקים בבית השחי.
  בעזרת הסרטון למדתי איך ללכת נכון עם קביים וזה ממש הציל אותי! לא ידעתי ממי לקבל את המידע הזה..
  תודה רבה!

 16. שלומי הגב

  שלום אתמול עברתי ניתוח פתוח של ניקוי זיזים שגדלו בעצם הטאלוס בקרסול(שחקן כדורגל בעבר). כרגע אני עם סד גבס במשך שבועיים ורציתי לשאול איזה קביים עדיף בשבילי ? והאם אתה יכול לתת לי הערכה מתי בערך אני אוכל לחזור לרוץ?

  • ליאור בן אלטא הגב

   היי שלומי. מאוד תלוי ברמת שיווי המשקל שלך, בתפקוד, האם מותר לך לדרוך, מה הכוח של הגפה השנייה ועוד המון משתנים. אני מציע לך לפגוש פיזיותרפיסט שייתן לך את כל התשובות לשאלות שלך.
   בהצלחה!
   ליאור בן אלטא, פיזיותרפיסט B.PT, M.PT

 17. תומר הגב

  שלום לפני כשבועיים שברתי את הקרסול כתוצאה ממשחק כדורגל עשו לי ניתוח בשביל לשים פלטינות וברגים והרופא אמר שתוך חצי שנה אוכל לחזור לשחק כדורגל.עכשיו השאלה שלי האם אני אחזור לאותו תפקוד של הרגל לפני השבר?
  והאם יש אופציה להוריד את הפלטינות והברגים?

  • ליאור בן אלטא הגב

   היי תומר. האם תוכל לתפקד כפי שתפקדת לפני השבר- יש המון משתנים שצריך לקחת בחשבון כמו מיקום השבר, מידת השבר, גיל ועוד. לכן אין אפשרות לענות על השאלה הזאת מבלי לראות אותך ואת התמונה המלאה. לגבי הברגים והפלטינות- אתה חייב להפנות את השאלה הזאת לרופא המנתח או הרופא המטפל שלך. רק בריאות, ליאור.

 18. תומר הגב

  תודה רבה ליאור

 19. אסי הגב

  שלום רב
  שברתי את הקרסול לפני חודשיים וחצי, עברתי ניתוח – קיבוע משני צידיו של הקרסול, לפני חמישה ימים בביקות אצל הרופא המנתח, הוא אישר לי לדרוך אבל אני עם צליעה. האם מצב זה נורמלי ? האם מתגברים על הצליעה ? כמה זמן זה לוקח ? ומה אחוזי התפקוד שהרגל מגיעה אליה לאחר חודשי הפיזיוטרפיה ?
  ברוב תודות על תשובותיך
  אסי – בן 45

  • ליאור בן אלטא הגב

   אם אני מבין נכון, היית ללא דריכה במשך חודשיים. אם רק לפני חמישה ימים אישרו דריכה, מאוד הגיוני שתצלע. הרקמות סביב הקרסול התקצרו, הנפיחות מפריעה, חולשת שרירים וכו'. לגבי העתיד ואיך מתגברים על הפציעה זה משהו שחייבים לבדוק ולאבחן לפני שנותנים תשובה. אתה מוזמן לפנות אלי ל 0544281278. ליאור.

 20. אווה הגב

  תודה רבה עזרת מאוד.
  האם זה בסדר שאחרישבר triplane בקרסול אני טיפה לא טובה בירידה במדרגות?יש לציין שיש לי פיזיותרפיה ועברו חודשיים אחרי ניתוח

  • ליאור בן אלטא הגב

   היי אווהץ ככל הנראה עדיין לא השגת מלוא טווח התנועה בקרסול ולכן עדיין יש לך קושי בירידה במדרגות. המשיכי בפיזיותרפיה ובביורת אצל הרופא המטפל ואני מאמין שזה יסתדר עם הזמן.

   • שיר הגב

    היי ליאור,
    ראשית מצטרפת לשאר התגובות שאכן המאמר מאוד מפורט ומאוד ברור.
    תודה.
    שנית , אשמח לדעת האם אתה מטפל דרך קופת חולים כללית ?
    שברתי את ההרגל לפני 6 שבועות , ואתמול הורידו את הגבס
    הרגל מאוד מאוד נפוחה עם בצקות שטפי דם וכואבת.
    עוד 3 שבועות ב"ה אני מתחתנת, התחלתי היום פיזיוטרפיה ועל ההתחלה כנראה מלחץ וכאב התעלפתי (תוך כדי ניסיון ללכת על קצות האצבעות) .
    הכאב נובע בעיקר מהקרסול
    אגב השבר הוא:
    שבר בלתי סדיר עם תזוזה קלה בקטע של הטלוס מאחורי הקואליציה.
    מודגם שבר נוסף באספקט קדמי לטרלי תחתון של הטלוס עם מספר פרגמנטים גרמיים סביבו.
    מודגם שבר שלישי לאורך הגבול הקדמי לטרלי של הקלקנאוס.
    מודגמת אי סדירות בקצה גבי דיסטלי לטרלי של הטלוס עם מספר פרגמנטים גרמיים מתאימים לגופים
    מודגמת בצקת תת עורית סביב הקרסול וכף הרגל.
    בקיצור ליאור אשמח לעזרתך באיך למזער את הכאב ולהוריד את הבצקת
    הבעיה העיקרית היא שאני לא מבינה מה קרה לי , ואף רופא לא נותן הסבר . (כבר הייתי אצל 3 רופאים , 2 אורטופדים כללי , ומומחה כף רגל וקרסול)
    תודה

 21. אבי וויס הגב

  שלום ליאור,
  אשתי חמישה שבועות לאחר ניתוח ORIF לשבר טרימלאולארי בקרסול שמאל. לאחר הצילום האחרון הרופא בבית החולים כתב: "טווח בקרסול PF-15 DF-10 ללא קיפוח NV דסיטאלי. צילום מראה עמדה שמורה אך טרם סימני חיבור בפטישון מדיאלי". ההמלצה: "ללא דריכה שבוע ואז מעבר לדריכה עם מגף הליכה. ביקורת חוזרת בעוד חודש".
  השאלה: האם זו לא סתירה? האם אפשר /מותר לדרוך אם הפטישון לא מאוחה?
  תודה על המאמר המועיל ותודה מראש על התשובה.
  אבי ויס

 22. מגדה זומר הגב

  תודה רבה על המאמר..עזר לי מאוד
  יש לי שאלה…לאחר שבר בקרסול עברתי קיבוע ניתוחי ולאחר הורדת הגבס רכשתי aircast ..האם זה הכרחי להשתמש בו מבחינת שיקום?… הרבה יותר נוח לי בלעדיו….המון תודה

 23. צילה אמסלם הגב

  ערב טוב ליאור.אתמול הסירו לי את הגבס, לאחר חודשיים שלמים בהם לא דרכתי על הרגל,לא הגעתי עדיין לפיזיוטרפיה, מקווה להגיע מחר עם כל המסמכים.הרופא המליץ על דריכה ואותי זה מאוד מפחיד,כרגע יש לי בצקת והכאבים חזקים, איך ניתן להקל על הכאבים עד שאגיע לפיזיוטרפיה וגם לאחר מכן, האם מים חמים או מים קרים יכולים לעזור?. תודה ושנה טובה

 24. דוד הגב

  תודה רבה מאמר מועיל רציתי לשאול אם אחרי השיקום משבר בקרסול אני אמור להרגיש את הברגים? תודה

  • ליאור בן אלטא הגב

   היי. במצבים מסויימים לאחר ניתוח שבר בקרסול, מרגישים את המסמרים. אני ממליץ לגשת למנתח ולהתייעץ איתו לגבי זה.

 25. שרה הגב

  תודה על המאמר!! מפורט ומסביר היטב.
  האם אתה עובד עם החזרים של מאוחדת?
  הייתי שמחה להתייעץ, מנסיונך – יש לי שבר תלישה קטן, צ'יפ, של קצה הפטישון החיצוני (קרסול שמאל).
  האורתופד לא כתב הנחיות בקשר לדריכה, רק אמר לי וכתב בהפנייה להשתמש בקיבוע aircast (ואכן זה מה שאני עושה).
  הדלקת (נפיחות וכאב) עברו כבר 99% תוך 5-6 ימים, מרגישה מוכנה לדרוך רגיל כל הרגל בלי לצלוע.
  ייתכן שאני עושה לעצמי נזק בדריכה רגילה?
  והאם אתה יודע להגיד פחות או יותר כמה זמן עד להחלמה מלאה?
  בת 23, בריאה בדכ

  • ליאור בן אלטא הגב

   היי שרה. את חייבת ליצור קשר עם הרופא ולשאול לגבי הנחיות מ ד ו י ק ו ת לגבי דריכה. אחרת, כל עצה שתקבלי היא לא רלוונטית.
   בהצלחה!

 26. לונה הגב

  תודה רבה על מאמר מקיף ומפורט. הרבה יותר ממש שקיבלתי מהאורטופד המטפל. היום הורידו לי את הגבס מרגל ימין אחרי 6 שבועות ומקווה לתהליך שיקום מהיר ויעיל.אגב הרופא הנחה ללכת לצילום רק בעוד 6 שבועות מהיום …זה הגיוני?

  • ליאור בן אלטא הגב

   היי. את השאלה הזאת צריך להפנות לרופא המטפל. אני משער שהוא רוצה לדאוג ולשמור שההחלמה מתקדמת כמו שצריך. שישה שבועות זה כנראה הזמן הריאלי מבחינתו.

 27. אריק הגב

  היי ליאור ותודה על המידע החשוב.
  שאלתי היא: האם מותר לדרוך/ללכת על שבר שטרם התאחה ? (בכף הרגל MT5ׂ)
  הורידו לי את הגבסל לאחר 3 שבועות והתחלתי פיזיוטרפיה ואני דורך ומשתמש בקביים.
  תודה.

  • ליאור בן אלטא הגב

   במקרים מסויימים שבהם השבר יציב, מאפשרים דריכה גם ללא איחוי מלא. בהצלחה!

 28. עפר שפרוני הגב

  ליאור שלום,
  תודה על הפירסום.
  מרשים בפירוט, בהירות וחדות ההסבר.
  אני בשלב הסופי של השיקום🙏
  המאמר עזר לי להבין את תהליך ההבראה שעברתי,
  וכיצד עלי להמשיך .
  תודה,
  עפר שפרוני

השארת תגובה