בתור פיזיותרפיסט שעוסק בפציעות ספורט, מטופלים רבים פונים אלי ושואלים מהם הדרכים להימנע מפציעות אלו. במאמר הבא אפרט מהם העקרונות שמבחינתי החשובים ביותר למניעת פציעות ספורט. העקרונות שמפורטים הם רק חלק ממערך שלם שניתן לבצע למניעת פציעות אלו אך הם העקרונות החשובים ביותר והצמדות לעקרונות אלו יכול להקטין משמעותית את הסיכון להיפצע.

 • עומס:

  יותר נכון לומר הדרגתיות בעומס. טעות נפוצה אצל מתאמנים מתחילים היא העובדה שהם מתחילים להתאמן בעומס לא נכון. משקל גבוה או מהירות ומרחק לא מתאימים בריצה הם מהטעויות הנפוצות ביותר שאני נתקל בהן. לכן, הקפדה על העמסה הדרגתית בין האימונים ובתוך האימונים היא הדרך הנכונה להתאמן ולא להיפצע.

 • מנוחה:

  מנוחה נכונה בין האימונים ושינה טובה של לפחות 7 שעות בלילה חשובות בצורה משמעותית להורדת הסיכון לפציעות באימונים. נכון, אתם מאוד מעונינים להתאמן ולהתקדם אבל דמיינו שבכל פעם שאתם נפצעים אתם הולכים שלושה צעדים אחורה. מנוחה היא עקרון שחייבים להיצמד אליו. עייפות מנטלית ופיזית היא אחד הגורמים העיקריים לפציעות במהלך האימון.

 • חימום:

  חימום לפני האימון עקרון משמעותי במניעת פציעות. החימום אמור להיות מספיק עצים בכדי להעלות את טמפרטורת הגוף, להזרים דם לאזורים שמדוברים ולהכין את מערכות הגוף לאימון. חשוב שהחימום יהיה עם קשר לאימון. לדוגמא, במידה והאימון כולל סקוואט עם משקל מסויים, החימום גם הוא יכלול סקוואט אך במשקל נמוך יותר או ללא משקל.

 • תזונה:

  תזונה היא הדלק של גופנו ולכן כפי שתדלקו את המכונית שלכם בדלק הנכון לה על מנת לשמור עליה שלא תתקלקל, כך גם תזינו את גופכם כהכנה נכונה לאימונים. תזונה נכונה צריכה לכלול את כל אבות המזון ושתייה מספקת לאורך היום. כדאי להתייעץ עם איש מקצוע לפני שאתם מתחילים בתכנית אימונים על מנת להתאים תפריט תזונתי מתאים.

 • טכניקה:

  טכניקה נכונה מקטינה בצורה ניכרת את הסיכון. כאן יש לקחת בחשבון שגם הטכניקה המושלמת עם עומס שהוא גבוה מדי יכולה להישבר בשלב מסויים ובכך לסכן אותנו עוד יותר. לכן טכניקה לעולם לא תבוא על חשבון עקרון אחר. על טכניקה נכונה אחראי בעיקר המאמן. הקפידו שתמיד יהיה מישהו שישים לב לטכניקה שלכם ובייחוד בתרגילים חדשים ומורכבים.

 • גמישות:

  נושא מעט מורכב. גמישות היא מונח שצריכים להתייחס לכל האיברים והרקמות בגוף כולל המרכיבים המערכת העצבית. אין זה אומר שחייבים לעשות מתיחות לפני אימון ואף נמצא שלמתיחות לפני אימון אין השפעה על הסיכון להיפצע. אף על פי כן, אם אתם חשים שמתיחות לפני ואחרי אימון עוזרות לכם, תמשיכו בהן ושפרו את גימושת המפרקים בו זמנית. ישנם מספר רב של סרטונים באתר של הדגמות לתנועתיות מפרקית.

לסיום, הוא לא אחד מהעקרונות אבל הוא חשוב יותר מכל עקרון שניתן להמציא. הקשיבו לגוף שלכם! אם כואב לכם, כנראה שמשהו לא בסדר קורה. אם אתם חשים שנמתח שריר, אז חברים, באמת נמתח השריר. ולכן לדעת מתי לעצור זה הדבר הכי חשוב שאתם יכולים לעשות על מנת למנוע פציעות ספורט. שאלות[contact-form-7 id="1478" title="צצור קשר"]

האתר "פיזי" הוקם על ידי ליאור בן אלטא- פיזיותרפיסט בעל תואר ראשון מאוניברסיטת בן גוריון שבנגב. האתר הוקם למטרה אחת ואחת בלבד והיא לספק מידע פשוט וישיר למטופלים ולאנשים המתעניינים בפיזיותרפיה בפרט ובבריאות הגוף בכלל. ליאור הוא מדריך חדר כושר ומדריך פילאטיס בנוסף להכשרתו כפיזיותרפיסט.

השארת תגובה