ה-ilio tibial bend היא מעין רקמת מניפה גידית שמתחילה מהאמצע של הירך בצידה החיצוני,ומתחברת לצד החיצוני של הברך (epicondyle lateral). החיכוך נוצר במיוחד אצל ספורטאים אשר עוסקים בריצה למרחקים.התסמונת גם נקראת "ברך אצנים" (runner's knee). בעת ריצה או פעילות דומה הברך מתכופפת ומתיישרת, התנועה הזו גורמת לilio tibial bend לנוע על גבי החלק החיצוני של הברך (epicondyle lateral). בין הצד החיצוני של הברך ל ilio tibial bend ישנו שקיק נוזלים שנקרא בורסה (שקיק נוזלים שמטרתו למנוע את החיכוך) שמטרתו למנוע את החיכוך.כתוצאה מהפעולה החוזרת של הכיפוף והיישור ייתכן והבורסה לא תוכל לעמוד ויווצר חיכוך שיגרום לדלקת מקומית באזור.
סימנים וסימפטומים:

  • כאב שממוקד באזור החיצוני של הברך אשר מתגבר בעת פעילות ויורד בעת מנוחה הוא אינדיקציה לתסמונת.
  • כאב בכיפוף ויישור גם הוא קרוב לוודאי יהיה נוכח.
  • בצילום רנטגן לא יראה משהו יוצא דופן אך ניתן לאבחן
  • באמצעות צילום MRI/צילום US.

טיפול:
בשלב הראשוני טיפול תרופתי להורדת הכאב והתהליך הדלקתי יינתן ע"י הרופא המטפל. כל אמצעי אחר להורדת כאב ע"י פיזיותרפיה כמו טיפול חשמלי להורדת הכאב, אולטרא סאונד , עיסוי וכו' גם הוא יהיה אמצעי מצוין לטיפול. מנוחה לפי הצורך והורדת עומס פעילות הן פעולות הכרחיות. בשלב השני של התסמונת יש לאבחן מהו הגורם לחיכוך המוגבר. ייתכנו כמה גורמים כמו: אורך רגליים שונה, פלטפוס של כפות הרגליים, מנח לא נכון של הירך או הברך בעת פעילות ועוד. הטיפול יינתן ע"י פיזיותרפיה לאבחנת הבעיה הראשונית ולטיפול בה גם כן.

האתר "פיזי" הוקם על ידי ליאור בן אלטא- פיזיותרפיסט בעל תואר ראשון מאוניברסיטת בן גוריון שבנגב. האתר הוקם למטרה אחת ואחת בלבד והיא לספק מידע פשוט וישיר למטופלים ולאנשים המתעניינים בפיזיותרפיה בפרט ובבריאות הגוף בכלל. ליאור הוא מדריך חדר כושר ומדריך פילאטיס בנוסף להכשרתו כפיזיותרפיסט.

השארת תגובה