נוצרת כאשר שרירי סובבי הכתף (rotator cuff) ו/או הבורסה (שקיק נוזלים שמטרתו למנוע את החיכוך) שנמצאים באזור, נצבטים תחת הגשר שנוצר במפגש של שני עצמות עצם הבריח ועצם השכמה. המרווח שנמצא בין העצמות נקרא subacromial space. כאשר מסיבה כלשהי, יש היצרות או חיכוך בין השרירים למרווח, נוצר גירוי ודלקת אשר מעוררים סימפטומים של כאב. לרוב,פציעה מסוג זה נפוצה אצל אנשים אשר עוסקים בפעילות חוזרת נשנית של הרמת היד (קופאיות, שחיינים, כדורסלנים, שחקני בייסבול וכו').
הסיבה השנייה שיכולה לגרום לפציעה מסוג זה היא חוסר יציבות של מפרק הכתף או במילים אחרות, פעילות שרירית שאינה מתוזמנת בצורה נכונה וטובה. בעקבות חוסר היציבות נוצר החיכוך שיוצר את הדלקת. עוד סיבה היא שינויים גרמיים (בעצמות הכתף). כלומר, שינויים בעצמות הכתף אשר גורמים להיווצרות החיכוך עקב היצרות המרווח subacromial space. שינויים אלו מתרחשים ככל שאנו מתבגרים.
סימנים וסימפטומים תסמונת הצביטה:

  • כאב והגבלה בתנועה באזור הכתף.
  • ייתכנו גם הקרנות לאורך היד והצוואר.
  • חולשה וקושי בביצוע מטלות עם הזרוע ייתכנו בעקבות הכאב.
  • ייתכנו כאבים גם בלילה וקושי בהרדמות עם היד מעל הראש.
  • הסכנה הגדולה היא לפתח "כתף קפואה" או קרע בשרירי סובבי הכתף.

האיבחון נעשה בד"כ ע"י צילום רנטגן כדי לראות שינויים במרווח. ניתן לראות קרעים ושינויים גידיים ע"י
צילום אולטראסאונד או MRI. כמו כן בדיקה פיזיקאלית וראיון החולה נחוצים למטפל/ת על מנת להגיע
לאבחון הטוב ביותר.
טיפול תסמונת הצביטה:
ניתן לחלק את הטיפול לשני שלבים. בשלב האקוטי (24-48 שעות) יש לטפל באזור הדלקתי ובכאב שנוצרו עקב כך. אפשרויות הטיפול הן רבות כמו: טיפול על ידי אולטרא סאונד, טיפול חשמלי להורדת כאב, קירור המקום, תרגילי מתיחה עדינים, טיפול מנואלי וטיפול תרופתי (הזרקות או מתן תרופות אנטי דלקתיות).
לאחר הטיפול במצב האקוטי יש צורך בהתערבות ע"י פיזיותרפיה. הטיפול יכלול חיזוק והארכת שרירים, טיפול יציבתי, חיזוק שרירי, הורדת כאבים ועוד. במידה והטיפול השמרני לא עוזר יש צורך להתערבות ניתוחית כמו ארטוסקופיה.

האתר "פיזי" הוקם על ידי ליאור בן אלטא- פיזיותרפיסט בעל תואר ראשון מאוניברסיטת בן גוריון שבנגב. האתר הוקם למטרה אחת ואחת בלבד והיא לספק מידע פשוט וישיר למטופלים ולאנשים המתעניינים בפיזיותרפיה בפרט ובבריאות הגוף בכלל. ליאור הוא מדריך חדר כושר ומדריך פילאטיס בנוסף להכשרתו כפיזיותרפיסט.

השארת תגובה