המאמר הבא נכתב מנקודת מבטי כפיזיותרפיסט. אמנם אני גם מדריך חדר כושר אבל נקודת המבט בתור פיזיותרפיסט ספורט היא שונה לחלוטין. כל הנקודות שאני מציין כאן נועדו בראש ובראשונה בכדי להימנע מפציעות ספורט. אז מהם תפקידי המאמן או המדריך בחדר כושר מבחינתי?

 • טכניקה נכונה– אין ספק שהדבר הראשון שכל מדריך חדר כושר חייב לדעת היא טכניקה נכונה של כל תרגיל ותרגיל שמבוצע על ידי המתאמן שלו. טכניקה נכונה תוריד את הסיכון להיפצע ומאמן טוב חייב לדעת מהי הטכניקה הנכונה ולא פחות חשוב, מהן הטעויות הנפוצות ומהן הטכניקות הלקויות שיכולות להיות בעת ביצוע תרגילים.
 • עומס מתאים– כאן העבודה של מאמן הכושר חשובה מאין כמוה. מאמן טוב ידע מתי לעמיס על המתאמן ומתי להוריד עומס או לא להעלות. אחת מהסיבות הנפוצות ביותר לפציעות באימונים היא העובדה שמתאמנים עובדים בעומסים גבוהים ושאינם מתאימים. יש לזכור שעומס יכול להשתקף גם בנפח ריצה גדול מדי או תדירות אימונים גדולה מדי. התאמה נכונה של עומס על פי רמתו של המתאמן בין אם הוא מתחיל או מתקדם קריטית וחשובה.
 • מוטיבציה– מאמן טוב יתן מוטיבציה נכונה, בכמות ובתזמון נכון. הוא ידע מתי יש לדחוף את המתאמן ומתי להרפות, מתי המתאמן נמצא בצומת דרכים שהוא יכול לוותר לעצמו ומתי לתת את המילה הנכונה. תזמון במתן מוטיבציה הוא הכל. גם לדעת מתי לשתוק ולא לדחוף יתר על המידה היא מעלה שלא לכל המאמנים בחדר הכושר יש. צריך לזכור שמוטיבצית יתר יכולה בקלות לגרום לפציעות ספורט ומניעת פציעות ספורט חייבת לעמוד תמיד לנגד עיניו של המאמן.
 • לדעת מהם הגבולות המקצועיים– מאמן כושר הוא מאמן כושר. אמנם נשמע מובן מאילו אבל זה לא תמיד ככה… לטפל בפציעות זהו לא תפקיד המאמן אלא תפקיד הפיזיותרפיסט ועדיף כזה שמתמחה בפציעות ספורט. תפריט של תזונה מתאימה זה גם לא התפקיד של המאמן אלא תזונאי מוסמך צריך להתאים. הפנייה נכונה של המתאמן לגורם מקצועי מתאים זוהי תכונה שחייבת להיות אצל מאמן איכותי.
 • מעקב– הכוונה היא שמאמן טוב יעקב אחר המדדים של המתאמן. מעקב אחר מדדי המתאמן הכולל זמני ריצה ומשקלי אימון וכולל מדדים אישיים כמו משקל ואחוזי שומן הוא כלי הכרחי על מנת להשיג את המקסימום מהאימון.
 • הקשבה– מאמן טוב ילמד להקשיב למתאמן שלו. כאב, עייפות וחוסר מוטיבציה נפוצים בקרב מתאמנים. לעיתים אין צורך ליחס חשיבות אך לעיתים מדובר על נורת אזהרה ענקית שחייבים להתייחס אליה. לכן, הקשבה ומתן תשומת לב לדברי המתאמן הם כלים חיונים.
 • צמא לידע– ידע הוא כוח, ובתחום הכושר הגופני, ידע הוא אמצעי להגן על המתאמן מפציעות מיותרות. להיות מעודכן זה אומר לדעת מה כדאי לבצע באימון לתוצאות אפקטיביות ובו זמנית לדעת ממה להימנע.
 • נחישות– מאמן טוב חייב לדעת מה הוא עושה ולעמוד ב 100% מאחורי זה. בנוסף, לא מעט פעמים על המאמן לרסן את המתאמן ולכן נחישות היא תכונה הכרחית לכל מאמן כושר מוצלח.
 • והחלק הכי חשוב לטעמי– אהבה למקצוע ולאנשים! מאמן שאין לו את התשוקה לאימון ואין לו את האהבה לתקשורת בינאישית לא יימצא את מקומו ומהר מאוד לא יעסוק במקצוע. כנמצאים באינטרקציה כל כך קרובה עם המתאמנים שלכם, אין ספק שאהבה לבני אדם היא הדבר הכי חשוב באימון כושר גופני.

לסיכום, מצאו את המאמן שיש לו את התכונות הבאות והתוצאות לא יאחרו להגיע. מאמן כושר גופני הוא כבר מזמן לא רק מאמן. הוא יכול להיות האוזן הקשבת שלכם והמגן שלכם מפני פציעות ספורט.

אימון נעים!

האתר "פיזי" הוקם על ידי ליאור בן אלטא- פיזיותרפיסט בעל תואר ראשון מאוניברסיטת בן גוריון שבנגב. האתר הוקם למטרה אחת ואחת בלבד והיא לספק מידע פשוט וישיר למטופלים ולאנשים המתעניינים בפיזיותרפיה בפרט ובבריאות הגוף בכלל. ליאור הוא מדריך חדר כושר ומדריך פילאטיס בנוסף להכשרתו כפיזיותרפיסט.

תגובה אחת

 1. רונן מדריך כושר הגב

  כתבה מצוינת! מזהה עם כל מילה

  אני אמשיך לעקוב, תודה רונן (;

השארת תגובה